Betere kwaliteit van leven met radiotherapie vs. antihormonale therapie bij oudere patiënt met vroegstadium mammacarcinoom

Delen via:
SABCS 2024

Bij vrouwen van ≥ 70 jaar met stadium I, luminal A-like mammacarcinoom die behandeld zijn met borstsparende chirurgie leidt alleen radiotherapie tot een betere kwaliteit van leven dan alleen antihormonale therapie met aromataseremmers of tamoxifen. Dit blijkt uit de fase III EUROPA-studie.1 

Vroegstadium mammacarcinoom wordt veelal behandeld met borstsparende chirurgie gevolgd door radiotherapie en antihormonale therapie bij hormoonreceptorpositieve tumoren. Italiaanse en Sloveense onderzoekers wilden nagaan of het bij oudere patiënten mogelijk is om de behandeling te de-escaleren zonder negatief effect op de behandeluitkomsten en met behoud van kwaliteit van leven. In de EUROPA-studie vergeleken ze daarom het effect van alleen radiotherapie met alleen antihormonale therapie. De eindpunten van de studie zijn de gezondheidsgerelateerde kwaliteit van leven (HRQOL) en het optreden van ipsilaterale recidieven (IBTR). 

De studie includeerde vrouwen van ≥ 70 jaar met HER2-negatief mammacarcinoom (pT1, pN0/cN0 en ≥ 10% oestrogeen- of progesteronreceptorexpressie). De deelnemers werden na de operatie gerandomiseerd naar alleen postoperatieve radiotherapie (n = 104) of alleen adjuvante antihormonale therapie (n = 103). 

De geplande interimanalyse liet zien dat na 24 maanden de kwaliteit van leven, gemeten met de QLQ-C30 globale gezondheidsstatusvragenlijst, beter was in de radiotherapiegroep. De gemiddeld afname van de kwaliteit van leven was –1,1 punten in de radiotherapiegroep vs. –10,0 punten in de antihormonale groep. Ook andere aspecten van de kwaliteit van leven, zoals de symptoomlast, waren beter in de radiotherapiegroep. Gedurende de 24 maanden follow-up was in beide groepen nog geen sprake van een IBTR en waren er geen borstkankergerelateerde sterfgevallen. Tevens traden behandelingsgerelateerde bijwerkingen minder vaak op in de radiotherapiegroep (67% vs. 85%). 

De onderzoekers concluderen dat zowel radiotherapie als antihormonale therapie een verdedigbare keuze kan zijn voor oudere patiënten. Ze benadrukken het belang van gedeelde besluitvorming en een multidisciplinaire aanpak hierbij. De studie loopt nog door om verdere eindpunten te evalueren.

Bron:

  1. Meattini I, et al. Exclusive endocrine therapy or radiation therapy in women aged 70+ years with luminal-like early breast cancer (EUROPA): preplanned interim analysis of a randomized phase 3 trial. SABCS 2024, abstract SESS-3480/GS2-01.

Vaker ernstige COVID-19-symptomen bij mensen die kanker hebben gehad

mrt 2025 | Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Vaker ernstige COVID-19-symptomen bij mensen die kanker hebben gehad

Retroperitoneale lymfeklierdissectie na chemotherapie leidt tot hoge genezingskans bij gemetastaseerd seminoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Retroperitoneale lymfeklierdissectie na chemotherapie leidt tot hoge genezingskans bij gemetastaseerd seminoom

LOXO-435 effectief bij FGFR3-positief gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over LOXO-435 effectief bij FGFR3-positief gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

Datopotamab deruxtecan effectief bij gevorderd of gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Datopotamab deruxtecan effectief bij gevorderd of gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

UGN-102 geeft langdurige complete respons bij laaggradig, intermediair-risico NMIBC

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over UGN-102 geeft langdurige complete respons bij laaggradig, intermediair-risico NMIBC

KIM-1 veelbelovende biomarker bij gevorderd niercelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over KIM-1 veelbelovende biomarker bij gevorderd niercelcarcinoom

Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

Betere overleving door adjuvant nivolumab bij hoogrisico spierinvasief blaascarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Betere overleving door adjuvant nivolumab bij hoogrisico spierinvasief blaascarcinoom

Ook zonder pathologisch complete respons geeft perioperatief durvalumab voordeel bij spierinvasief blaascarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Ook zonder pathologisch complete respons geeft perioperatief durvalumab voordeel bij spierinvasief blaascarcinoom