Bifunctioneel molecuul remt FeNO bij astma ‘aanzienlijk’

Delen via:
ATS 2023

Een geheel nieuwe biological die zowel thymisch stromaal lymfopoëtine (TSLP) als IL-13 remt, resulteerde tijdens een ‘proof of mechanism’-studie in een snelle en aanzienlijke reductie van FeNO bij astmapatiënten. Dit effect is sterker dan bij remming van elk van beide pathways afzonderlijk.

Het nieuwe middel draagt voorlopig de naam SAR443765. Het is een bifunctioneel NANOBODY®-molecuul, een miniatuurantilichaam dat is ontworpen om zowel TSLP als IL13 te remmen. Beide zijn goed gedefinieerde targets bij astma. De hoop is dat gelijktijdige remming van beide een synergistisch effect heeft.

Tijdens het ATS-congres van 2023 werd een placebogecontroleerde studie (NCT05366764) gepresenteerd bij 36 patiënten met licht tot matig astma en een verhoogde FeNO (≥ 25 ppb). De deelnemers werden 2:1 gerandomiseerd naar één dosis SAR443765 of placebo per subcutane injectie. De primaire uitkomst was veiligheid; daarnaast werd gekeken naar het effect op de FeNO 4 weken na toediening.

Tijdens de behandeling opkomende bijwerkingen (TEAE’s) waren in beide groepen vergelijkbaar. De meest voorkomende TEAE’s waren nasofaryngitis en reacties op de plaats van injectie. Er waren geen ernstige TEAE’s. In de experimentele groep daalde de FeNO al na 1 week; dit effect was na 4 weken significant in vergelijking met placebo (puntschatting -40,9 ppb; 90%-BI -55,43 tot -26,39). Hiermee in lijn was de vermindering in bloedbiomarkers, te weten IL-5, eotaxine-3, TARC, IgE en eosinofielen. “Dit heeft geen precedent: twee targets gelijktijdig remmen met synergie als resultaat is bij astma niet eerder vertoond”, zei prof. dr. Benjamin Turatt (University of Vermont, VS), die de studieresultaten presenteerde en die is verbonden aan Sanofi. “Deze resultaten suggereren dat het mogelijk is het plafond van de effectiviteit van afzonderlijke targets te overstijgen door twee targets tegelijk te remmen.”

Bron:

Suratt BT. Targeting of TSLP and IL-13 by the novel NANOBODY® molecule SAR443765 reduces FeNO in asthma following single dose exposure. ATS 2023, session B13.

Gebruik biological bij CRS vermindert aantal aanvullende interventies

jun 2024

Lees meer over Gebruik biological bij CRS vermindert aantal aanvullende interventies

Zijn astma-aanvallen door acute luchtweginfecties te verminderen?

jun 2024 | Astma, Bacteriële infecties, Virale infecties

Lees meer over Zijn astma-aanvallen door acute luchtweginfecties te verminderen?

Speciaal dieet voor immuunsysteem bij allergieën

jun 2024 | Astma, Eczeem

Lees meer over Speciaal dieet voor immuunsysteem bij allergieën

Durvalumab-onderhoudsbehandeling verbetert totale overleving bij limited-stage kleincellig longcarcinoom

jun 2024 | Longoncologie

Lees meer over Durvalumab-onderhoudsbehandeling verbetert totale overleving bij limited-stage kleincellig longcarcinoom

Osimertinib nieuwe standaard bij irresectabel EGFR+ stadium III NSCLC behandeld met chemoradiotherapie

jun 2024 | Longoncologie

Lees meer over Osimertinib nieuwe standaard bij irresectabel EGFR+ stadium III NSCLC behandeld met chemoradiotherapie

Zwangerschapsgymnastiek als primaire preventie voor astma

jun 2024 | Astma

Lees meer over Zwangerschapsgymnastiek als primaire preventie voor astma

Houd schimmels in het microbioom in de gaten

jun 2024 | Astma

Lees meer over Houd schimmels in het microbioom in de gaten

Desensibilisatie mogelijk door de B-geheugencellen aan te passen?

jun 2024

Lees meer over Desensibilisatie mogelijk door de B-geheugencellen aan te passen?

Het was hoog tijd voor nieuwe nomenclatuur, en die is er nu

jun 2024 | Astma, Eczeem

Lees meer over Het was hoog tijd voor nieuwe nomenclatuur, en die is er nu