DAA’s hebben gunstig effect op HCV-incidentie bij hiv-patiënten

Delen via:
CROI 2022

Recente gegevens, onder meer van eigen bodem, wijzen erop dat de WHO-doelstelling voor het elimineren van het HCV bij hiv-patiënten op schema ligt. Korte tijd na de introductie van de directwerkende antivirale middelen (DAA’s) nam de incidentie van HCV in snel tempo af. De incidentie bleef laag en nam daarna langzaamaan steeds verder af.

De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich tot doel gesteld om in vergelijking met 2015 de incidentie van infectie met hepatitis C-virus (HCV) bij deze patiëntengroep met 30% teruggebracht te hebben in 2020 en met 80% in 2030. Hiervoor is een universele toegang tot DAA’s essentieel.

In deze analyse is gebruikgemaakt van gepoolde gegevens van zes cohorten van de International Collaboration on Hepatitis C Elimination in HIV-coinfection (InCHEHC). De gegevens zijn afkomstig uit Nederland, Zwitserland, Australië, Spanje en Frankrijk in de periode 2010 tot 2019.

Van de ruim 86.000 deelnemers had 53,3% minstens één negatief resultaat voor HCV-antilichamen. Gedurende de observatieperiode van bijna 250.000 persoonsjaren traden ruim 2000 nieuwe besmettingen op. De incidentie daalde van 0,91 per 100 persoonsjaren in 2015 tot 0,46 per 100 persoonsjaren in 2019. Dit komt neer op een daling van 49%. De gemiddelde incidentie in de pre-DAA-periode was 1,27 per 100 persoonsjaren.

Op basis van een analyse van de onderbroken tijdreeksen werd geschat dat de incidentie in de pre-DAA-periode langzaam afnam met 0,009 per 100 persoonsjaren per interval van 6 maanden. Gedurende de eerste 6 maanden na de introductie van de DAA’s daalde de incidentie met 51%. De gemiddelde incidentie in de DAA-periode was 0,56 per 100 persoonsjaren. De incidentie in de post-DAA-periode bleef dalen met 0,009 per 100 persoonsjaren voor ieder interval van 6 maanden.

Deze bevindingen wijzen erop dat er meer inspanningen en nieuwe strategieën nodig zijn om HCV verder terug te dringen.

Bron:

van Santen DK, et al. Effect of direct-acting antivirals on HCV incidence among people living with HIV. CROI 2022 Congress, abstract 73.

Risicoprofiel voor ernstige uitkomsten van RSV bij opgenomen ouderen

apr 2025 | Ouderen, Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Risicoprofiel voor ernstige uitkomsten van RSV bij opgenomen ouderen

Gaan deze studies de praktijk veranderen?

apr 2025 | Antibioticaresistentie, Pneumonie

Lees meer over Gaan deze studies de praktijk veranderen?

Nieuwe richtlijn voor diagnose en management van candidiasis

apr 2025 | Schimmelinfecties

Lees meer over Nieuwe richtlijn voor diagnose en management van candidiasis

Grote variatie in vancomycine-blootstelling bij kinderen

apr 2025 | Antibioticaresistentie, Bacteriële infecties

Lees meer over Grote variatie in vancomycine-blootstelling bij kinderen

“Onderschat het risico van infecties bij diabetes niet”

apr 2025 | Antibioticaresistentie, Bacteriële infecties, Diabetes, Schimmelinfecties, Tuberculose

Lees meer over “Onderschat het risico van infecties bij diabetes niet”

AI-geleide longechografie voor de diagnose van tuberculose

apr 2025 | Tuberculose

Lees meer over AI-geleide longechografie voor de diagnose van tuberculose

CPE-monitoring bij gezelschapsdieren: zeldzaam, maar niet onschuldig

apr 2025 | Antibioticaresistentie, Bacteriële infecties

Lees meer over CPE-monitoring bij gezelschapsdieren: zeldzaam, maar niet onschuldig

Vaxfluencer: zo neem je vaccinatietwijfel weg

apr 2025 | Vaccinatie

Lees meer over Vaxfluencer: zo neem je vaccinatietwijfel weg

Bij reizigersdiarree is antibiotica meestal geen goed idee

apr 2025 | Antibioticaresistentie, Bacteriële infecties

Lees meer over Bij reizigersdiarree is antibiotica meestal geen goed idee