Diabetes verhoogt risico op HF bij patiënten met STEMI

Delen via:
Heart Failure 2021

Diabetes blijkt een belangrijke factor te zijn voor het verhogen van het risico op hartfalen (HF) bij patiënten met een ST-elevatiemyocardinfarct (STEMI) zowel in de acute fase als lange tijd na het myocardinfarct (MI). Opvallend is dat de incidentie van acuut HF hoger is dan van een recidief-MI bij post-STEMI-patiënten met diabetes. Ook is HF in het eerste jaar na een STEMI sterk geassocieerd met een verhoogde mortaliteit.

Hoewel het bekend is dat er een associatie bestaat tussen diabetes en HF – ook bij patiënten met coronair lijden (CAD) – is er weinig bekend over de invloed die diabetes heeft op het risico van HF bij patiënten met een myocardinfarct (MI). Ferreira et al. onderzochten de prognostische waarde van diabetes op het HF-risico en de mortaliteit bij STEMI. In totaal werden hiervoor 1800 patiënten met STEMI geïncludeerd. Van hen hadden er 1099 diabetes; 701 patiënten uit dit cohort hadden geen diabetes. De mediane follow-up was 6 jaar. Voor patiënten met diabetes was het risico op het ontwikkelen van HF tijdens de index-hospitalisatie 24,7%; bij de patiënten zonder diabetes was dit 13,6% (niet-gecorrigeerde HR 2,1; 95%-BI 1,6-2,7, p < 0,001).

Van de patiënten die een jaar na het doormaken van een STEMI nog in leven waren, liepen de patiënten met diabetes die wegens HF in het ziekenhuis opgenomen waren geweest, in het eerste jaar na STEMI een dubbel zo groot risico op sterfte als de diabetische patiënten die niet gehospitaliseerd waren geweest voor HF. De 10-jaarsmortaliteit was respectievelijk 59 en 34% (HR 2,5; 95%-BI 1,6-3,9, p <0,001). Ook de patiënten zonder diabetes die gedurende het eerste jaar wegens HF gehospitaliseerd waren geweest, liepen een hoger risico op sterfte in vergelijking met de patiënten zonder diabetes en zonder ziekenhuisopname wegens HF. De 10-jaarsmortaliteit was hier respectievelijk 54 en 20% (HR 4,2; 95%-BI 1,7-10,1, p < 0,001).

De onderzoekers wezen erop dat de uitkomsten van deze retrospectieve observationele studie duidelijk maken dat er dringend behoefte is aan nieuwe strategieën die de ontwikkeling van HF na STEMI verminderen, vooral bij patiënten met diabetes.

Bron:

Ferreira C, et al. Myocardial infarction, diabetes and heart failure: a deadly combination. Heart Failure 2021.

Snelle diagnose BRASH-syndroom cruciaal

nov 2022 | Interventiecardiologie

Lees meer over Snelle diagnose BRASH-syndroom cruciaal

Optimaliseren HF-medicatie voorkomt nieuwe HHF en sterfte

nov 2022 | Hartfalen

Lees meer over Optimaliseren HF-medicatie voorkomt nieuwe HHF en sterfte

Speciale voedingssupplementen verlagen het LDL-C niet

nov 2022 | Atherosclerose, Myocardinfarct, Vaatlijden

Lees meer over Speciale voedingssupplementen verlagen het LDL-C niet

Zeer laag LDL-C effectief en veilig bij patiënten met ASCVD

nov 2022 | Atherosclerose

Lees meer over Zeer laag LDL-C effectief en veilig bij patiënten met ASCVD

Wereldwijde verschillen in patiëntkenmerken bij acuut myocardinfarct

nov 2022 | Myocardinfarct

Lees meer over Wereldwijde verschillen in patiëntkenmerken bij acuut myocardinfarct

SGLT2-remmers reduceren CV-risico bij CKD-patiënten

nov 2022 | Atherosclerose, Chronische nierschade, Diabetes, Hartfalen, Myocardinfarct, Vaatlijden

Lees meer over SGLT2-remmers reduceren CV-risico bij CKD-patiënten

Mogelijke rol mindfulness bij verlagen systolische bloeddruk

nov 2022 | Vaatlijden

Lees meer over Mogelijke rol mindfulness bij verlagen systolische bloeddruk

Alirocumab verhoogt langetermijn- en eventvrije overleving post-ACS

nov 2022 | Angina pectoris, Atherosclerose, Myocardinfarct, Vaatlijden

Lees meer over Alirocumab verhoogt langetermijn- en eventvrije overleving post-ACS

Verbetering langetermijnuitkomsten bij HF en ijzerdeficiëntie met i.v. ijzer

nov 2022 | Hartfalen

Lees meer over Verbetering langetermijnuitkomsten bij HF en ijzerdeficiëntie met i.v. ijzer