Een aanvullend medicament voor trichotillomanie?

Delen via:
EADV 2024

Voor de behandeling van trichotillomanie, het dwangmatig uittrekken van haren, is momenteel geen effectieve behandeling beschikbaar. Een systematische review van Amerikaanse onderzoekers ziet echter kansen voor een bekend en niet te duur middel.1

In de systematische review hebben de onderzoekers van Northwestern Medicine in Chicago (Illinois, VS) gekeken naar publicaties van de afgelopen 10 jaar. Ze hebben gewerkt aan de hand van de Preferred Reporting Items for Systematic reviews and Meta-Analyses (PRISMA)-verklaring uit 2020.2 De PRISMA-methode garandeert dat de auteurs transparant, volledig en nauwkeurig verslag uitbrengen over hoe ze hebben gewerkt en wat ze hebben gevonden. Dit gebeurt aan de hand van een checklist met 27 items.

PRISMA-methode

Voor deze review zijn 819 studies gescreend, waarvan 23 artikelen voldeden aan de inclusiecriteria. De geïncludeerde studies beoordeelden farmacotherapie voor trichotillomanie, en boden inzicht in het huidige bewijs en mogelijke richtingen voor toekomstig onderzoek of het verbeteren van de bestaande behandeling.

In de mix

De meest kansrijke medicamenteuze interventies waren N-acetylcysteïne, aripiprazol en monoamineoxidase (MAO-)remmers. N-acetylcysteïne leek het meeste effect te sorteren. In 8 studies (klinische gerandomiseerde trials en case studies) bleek dat N-acetylcysteïne de symptomen verbetert. Wel als aanvullende therapie op SSRI’s en psychotherapeutische interventies, zoals cognitieve gedragstherapie, de acceptance and commitment-therapie (ACT), of hormoontherapie.

Veel voordelen

Het effect zou te verklaren zijn omdat N-acetylcysteïne de afgifte van glutamaat in de synaps remt. Enkele belangrijke voordelen zijn dat het middel goed wordt verdragen, en niet duur en vrij verkrijgbaar is. Er is ook gekeken naar andere middelen als aanvulling op de psychotherapeutische interventie, maar hiervan komt het bewijs vaak uit enkele casestudies. Verder hebben middelen als fluvoxamine, fluoxetine en aripirazol een minder gunstig bijwerkingenprofiel en zijn ze soms moeilijker af te bouwen.

Bronnen:

  1. Ghani H, Podwojniak BS, Fliorent BS, et al. Pharmacological interventions in hair pulling disorder: a systematic review. EADV 2024, poster P3408.
  2. Page MJ, McKenzie JE, Bossuyt PM, et al. The PRISMA 2020 statement: an updated guideline for reporting systematic reviews. BMJ 2021;372:n71.

Late breaking: secukinumab bij hidradenitis suppurativa

sep 2022 | Huidinfecties

Lees meer over Late breaking: secukinumab bij hidradenitis suppurativa

Neoadjuvant pembrolizumab verbetert eventvrije overleving bij resectabel melanoom

sep 2022 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie

Lees meer over Neoadjuvant pembrolizumab verbetert eventvrije overleving bij resectabel melanoom

TIL-therapie succesvol bij gevorderd melanoom

sep 2022 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie

Lees meer over TIL-therapie succesvol bij gevorderd melanoom

Constitutioneel eczeem behandelen op het slagveld

sep 2022 | Eczeem

Lees meer over Constitutioneel eczeem behandelen op het slagveld

Real-world studie: ixekizumab even effectief als in fase III-onderzoeken

sep 2022 | Psoriasis

Lees meer over Real-world studie: ixekizumab even effectief als in fase III-onderzoeken

Dosisreductie: mag het een tikkie minder?

sep 2022 | Psoriasis

Lees meer over Dosisreductie: mag het een tikkie minder?

Prevalentie en ernst van constitutioneel eczeem in Nederland

sep 2022 | Eczeem

Lees meer over Prevalentie en ernst van constitutioneel eczeem in Nederland

In opkomst: LC-OCT voor basaalcelcarcinoom

sep 2022 | Dermato-oncologie

Lees meer over In opkomst: LC-OCT voor basaalcelcarcinoom

Dosisreductie dupilumab mogelijk bij gecontroleerd constitutioneel eczeem

jul 2022 | Eczeem

Lees meer over Dosisreductie dupilumab mogelijk bij gecontroleerd constitutioneel eczeem