Gevolgen van te laat doseren van leuprolideacetaat in twee vormen

Delen via:
EAU 2021

Te late toediening van luteïniserend hormoon-‘releasing’ hormoon (LHRH)-agonisten komt veel voor, namelijk in ruim een kwart van de gevallen. Dit blijkt uit een observationele studie bij ruim 10.000 mannen met prostaatkanker. Bij te late injectie met subcutane in-situ gel (Gel-LA) kwam de testosteronspiegel vaker boven 50 ng/dl dan met een intramusculaire microsfeerformulering (Msphere-LA).

De meest gebruikte middelen voor androgeendeprivatietherapie (ADT) bij prostaatkanker zijn LHRH-agonisten. Het is van fundamenteel belang de testosteronspiegel zo laag te houden als wordt bereikt met chirurgische castratie. Toch stijgt deze spiegel tussen injecties door soms tot boven het maximale niveau van 50 ng/dl, vooral als een dosering te laat wordt toegediend. Dit kan progressie van de kanker in de hand werken.

“Artsen spelen een erg belangrijke rol bij het tijdig toedienen van LHRG-agonisten om te hoge testosteronspiegels te voorkomen. Ze doen dat door regelmatig te testen, door de effectiviteit van gebruikte middelen te controleren, en door patiënten voor te lichten over de mogelijke behandelopties”, aldus dr. Neal Shore (Myrtle Beach, Verenigde Staten). Hij presenteerde de resultaten van een observationele studie naar de prevalentie en impact van het te laat doseren van leuprolideacetaat met verschillende toedieningsvormen: Gel-LA en Msphere-LA. De onderzoekers beschikten over gegevens van ruim 10.000 patiënten met prostaatkanker die Gel-LA (n = 2038) of Msphere-LA (n = 8360) gebruikten. Van beide middelen bleek 27% te laat te zijn genomen. Na te late dosering was de gemiddelde testosteronspiegel in de Gel-LA-groep 48 ng/dl en in de Msphere-LA-groep 76 ng/dl (p < 0,05); de spiegel oversteeg bij respectievelijk 18 en 25% de 50 ng/dl (p < 0,05). In beide gevallen waren de verschillen significant.

De auteurs concludeerden dat artsen hun beleid moeten aanpassen en ADT gebruiken die de kans op effectieve testosteronverlaging maximaliseert.

Bron:

Atkinson S, et al. Impact of late dosing on testosterone suppression with two different leuprolide acetate formulations: In situ gel and microsphere – an analysis of US clinical data. EAU 2021 virtual, abstract P1222. https://virtual.uroweb.org/resource-centre/EAU21/222870/Abstract.

Omega 3-rijk, omega 6-arm dieet met visolie bij prostaatkanker: CAPFISH-3

mrt 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Omega 3-rijk, omega 6-arm dieet met visolie bij prostaatkanker: CAPFISH-3

Adjuvant pembrolizumab versus observatie bij spierinvasief urotheelcarcinoom

feb 2025 | Immuuntherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Adjuvant pembrolizumab versus observatie bij spierinvasief urotheelcarcinoom

Nieuwe inzichten en technieken voor detectie en behandeling van lymfeklieruitzaaiingen bij prostaatkanker

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Nieuwe inzichten en technieken voor detectie en behandeling van lymfeklieruitzaaiingen bij prostaatkanker

Prostaatkanker bijna even vaak vastgesteld als borstkanker

feb 2025 | Borstkanker, Uro-oncologie

Lees meer over Prostaatkanker bijna even vaak vastgesteld als borstkanker

66 nieuwe video’s met medicijninstructies beschikbaar

feb 2025

Lees meer over 66 nieuwe video’s met medicijninstructies beschikbaar

Medicijntekorten zorgwekkend, geen oplossing in zicht

jan 2025

Lees meer over Medicijntekorten zorgwekkend, geen oplossing in zicht

Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

17 mrt 2025 om 20:00 | Chirurgie, Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

Chronische nierschade en complexe nierstenen: het perspectief van de nefroloog en de uroloog

15 jan 2025

Lees meer over Chronische nierschade en complexe nierstenen: het perspectief van de nefroloog en de uroloog

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

Prostaatkanker nu en in de toekomst

25 jan 2024 | Uro-oncologie

Lees meer over Prostaatkanker nu en in de toekomst

Recidiverende nierstenen: diagnostiek en behandeling vereist een multidisciplinaire aanpak!

14 mrt 2023

Lees meer over Recidiverende nierstenen: diagnostiek en behandeling vereist een multidisciplinaire aanpak!

De blaas huilt; wat is er loos? Over het herkennen van en handelen bij blaaspijnsyndroom / interstitiële cystitis

14 mrt 2022 om 20:00

Lees meer over De blaas huilt; wat is er loos? Over het herkennen van en handelen bij blaaspijnsyndroom / interstitiële cystitis

Blaaspijnsyndroom de baas

18 mei 2021 om 20:00

Lees meer over Blaaspijnsyndroom de baas

Een mCRPC-patiënt aan het woord

14 aug 2020

Lees meer over Een mCRPC-patiënt aan het woord

Kijk op radium-223 documentairereeks

23 mrt 2020

Lees meer over Kijk op radium-223 documentairereeks
Er zijn geen e-learnings gevonden.

EAU in ORANJE 2025

zondag 23 mrt 2025 van 18:00 tot 21:45 | Chirurgie, Uro-oncologie

Lees meer over EAU in ORANJE 2025

Retroperitoneale lymfeklierdissectie na chemotherapie leidt tot hoge genezingskans bij gemetastaseerd seminoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Retroperitoneale lymfeklierdissectie na chemotherapie leidt tot hoge genezingskans bij gemetastaseerd seminoom

LOXO-435 effectief bij FGFR3-positief gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over LOXO-435 effectief bij FGFR3-positief gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

Datopotamab deruxtecan effectief bij gevorderd of gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Datopotamab deruxtecan effectief bij gevorderd of gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

UGN-102 geeft langdurige complete respons bij laaggradig, intermediair-risico NMIBC

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over UGN-102 geeft langdurige complete respons bij laaggradig, intermediair-risico NMIBC

KIM-1 veelbelovende biomarker bij gevorderd niercelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over KIM-1 veelbelovende biomarker bij gevorderd niercelcarcinoom

Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

Betere overleving door adjuvant nivolumab bij hoogrisico spierinvasief blaascarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Betere overleving door adjuvant nivolumab bij hoogrisico spierinvasief blaascarcinoom

Ook zonder pathologisch complete respons geeft perioperatief durvalumab voordeel bij spierinvasief blaascarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Ook zonder pathologisch complete respons geeft perioperatief durvalumab voordeel bij spierinvasief blaascarcinoom

Update EV-302: aanhoudend effect van enfortumab vedotin plus pembrolizumab bij urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Update EV-302: aanhoudend effect van enfortumab vedotin plus pembrolizumab bij urotheelcelcarcinoom

Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

dec 2023 | Uro-oncologie

Lees meer over Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2024

mrt 2024

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2024

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2023

jun 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2023

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2022

sep 2022

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2022