GLP1-agonisten tijdens kankerbehandeling niet geassocieerd met hoger AKI-risico

Delen via:
ASN 2024

Tot verrassing van nefroloog Swetha Rani Kanduri en haar collega’s van Ochsner Health (New Orleans), bleek blootstelling aan GLP1-agonisten niet gerelateerd aan een hoger risico op acuut nierfalen bij patiënten die behandeld worden voor kanker met chemotherapie, doelgerichte therapie of immuuntherapie. Deze resultaten suggereren dat het veilig is om GLP1-agonisten te blijven gebruiken tijdens deze oncologische behandelingen.

Glucagonachtige peptide-1- (GLP1-)agonisten worden steeds vaker voorgeschreven bij patiënten met diabetes type 2 en hartfalen. Opmerkelijk is dat er steeds meer berichten verschenen over het optreden van acuut nierfalen (AKI) bij gebruik van deze middelen. Het is echter nog onbekend of dit risico op AKI gerelateerd aan GLP1-agonistgebruik, verhoogd is bij patiënten die behandeld worden voor kanker. Omdat deze oncologische patiënten al kwetsbaar zijn om AKI te ontwikkelen tijdens chemotherapie, wilden Kanduri en collega’s uitzoeken of het wel veilig is om hen tegelijkertijd bloot te stellen aan GLP1-agonisten. Ze onderzochten dit retrospectief in de statussen van 14.783 patiënten die behandeld werden voor kanker met cytotoxica (alkylerende middelen en antimetabolieten), doelgerichte therapie (anti-VEGF en tyrosinekinaseremmers) of immuuntherapie (checkpointremmers) gedurende een periode van een jaar. 9% van de patiënten (n = 1.278) werd in diezelfde periode óók blootgesteld aan GLP1-agonisten.

AKI – gedefinieerd op basis van de KDIGO-criteria en vastgesteld in de eerste 90 dagen van blootstelling aan GLP1-agonisten – trad op bij 7,2% (92/1.278) van de patiënten die GLP1-agonisten gebruikten en bij 6,4% (862/13.505) zonder GLP1-agonisten (p = 0,25). Blootstelling aan GLP1-agonisten bleek niet statistisch significant geassocieerd te zijn met een hoger risico op AKI (OR 1,14; 95%-BI 0,91-1,42; p = 0,25). Daarentegen waren de aanwezigheid van chronische nierschade, hartfalen, diabetes type 2, doelgerichte therapie, immuuntherapie en cytotoxische chemotherapie wél significant geassocieerd met een hoger AKI-risico.

Kanduri concludeerde dat het nu tijd is voor prospectieve studies om deze bevindingen te bevestigen.

Bron:

Kanduri SR, Kovacic R, Skipper G, et al. Exposure to glucagon-like peptide 1 receptor agonists does not increase the risk of AKI associated with anticancer therapy. ASN Kidney Week 2024; abstract FR-OR80.

Hogere Time In Tight Range, minder complicaties

sep 2024 | Diabetes

Lees meer over Hogere Time In Tight Range, minder complicaties

Eerste nieruitkomststudie met semaglutide in zeerhoogrisicogroep

sep 2024 | Chronische nierschade, Diabetes

Lees meer over Eerste nieruitkomststudie met semaglutide in zeerhoogrisicogroep

Finerenon: cardiorenale voordelen voor brede patiëntenpopulatie

sep 2024 | Chronische nierschade, Diabetes, Hartfalen

Lees meer over Finerenon: cardiorenale voordelen voor brede patiëntenpopulatie

Significante verlaging uACR met tirzepatide bij mensen met overgewicht en type 2 diabetes

sep 2024 | Diabetes

Lees meer over Significante verlaging uACR met tirzepatide bij mensen met overgewicht en type 2 diabetes

Rilparencel: renale autologe celtherapie bij chronische nierschade en diabetes type 2

mei 2024 | Chronische nierschade, Diabetes

Lees meer over Rilparencel: renale autologe celtherapie bij chronische nierschade en diabetes type 2

Hoe gaat het nu met jongvolwassenen die als kind begonnen met nierfunctievervangende therapie?

mei 2024 | Dialyse, Niertransplantatie

Lees meer over Hoe gaat het nu met jongvolwassenen die als kind begonnen met nierfunctievervangende therapie?

Veelbelovende resultaten na 1 jaar behandeling met zigakibart bij IgA-nefropathie

mei 2024 | Chronische nierschade

Lees meer over Veelbelovende resultaten na 1 jaar behandeling met zigakibart bij IgA-nefropathie

IMPACT CKD: De impact van screening en betere behandeling van chronische nierschade

mei 2024 | Chronische nierschade, Diabetes

Lees meer over IMPACT CKD: De impact van screening en betere behandeling van chronische nierschade

FLOW-trial naar semaglutide in de spotlights

mei 2024 | Chronische nierschade, Diabetes

Lees meer over FLOW-trial naar semaglutide in de spotlights