Handeczeem op afstand diagnosticeren? Kan gewoon

Delen via:
EADV 2024

Vaak is er geen tijd op de poli om de diagnose handeczeem te stellen met dermatologisch onderzoek. Is het een oplossing om foto’s van patiënten op afstand te beoordelen?

Het korte antwoord op deze vraag is: ja, de diagnose handeczeem en de mate van ernst zijn prima op afstand te bepalen.1 Om deze vraag te beantwoorden hebben Groningse onderzoekers gekeken naar de criteriumvaliditeit en de inter- en intrabeoordelaarsbetrouwbaarheid van door de patiënt aangeleverde foto’s voor het diagnosticeren van handeczeem.

Foto’s beoordelen

Voor deze eerste analyse zijn 50 volwassen patiënten met en zonder handeczeem geïncludeerd die de polikliniek dermatologie bezochten. Op basis van de Hand Eczema Severity Index (HECSI) en de Photograpic guide beoordeelde 1 van de 2 ervaren beoordelaars of, en zo ja in welke mate, er sprake was van handeczeem.2,3 Daarnaast namen deelnemers met hun smartphone 4 foto’s van hun handen: links en rechts, en handpalmen en -ruggen. Deze foto’s zijn 2 keer beoordeeld door 4 ervaren beoordelaars. De fotografische beoordeling door de beoordelaar die de klinische beoordeling had uitgevoerd, bepaalde de criteriumvaliditeit. De inter- en intrabeoordelaarsbetrouwbaarheid werden gebaseerd op de fotografische beoordeling van alle 4 de ervaren beoordelaars samen.

Verder valideren

De sensitiviteit, specificiteit, negatieve voorspellende waarde en positief voorspellende waarde voor het diagnosticeren van handeczeem op basis van de foto’s waren respectievelijk 91,9%, 92,3%, 97,1% en 80,0%. Voor de inter- en intrabeoordelaarsbetrouwbaarheid waren de kappawaarden 0,26 en 0,71. De intraklassecorrelatiecoëfficiënt (ICC)-waarden voor de criteriumvaliditeit en inter- en intrabeoordelaarsbetrouwbaarheid op basis van de HECSI waren respectievelijk 0,95, 0,96 en 0,98. Tot slot waren de kappawaarden voor de criteriumvaliditeit en inter- en intrabeoordelaarsbetrouwbaarheid 0,78, 0,34-0,75 en 0,72. Deze bevindingen maken het voor zowel de onderzoeks- als de klinische setting waardevol om deze zorg op afstand verder te valideren.

Bronnen:

  1. Brands M, Sloot M, Bültmann U, et al. The validity and reliability of patient-provided photographs for the diagnosis and severity of hand eczema – preliminary results. EADV 2024, abstract 1943.
  2. Held E, Skoet R, Johansen JD, et al. The hand eczema severity index (HECSI): a scoring system for clinical assessment of hand eczema. A study of inter- and intraobserver reliability. Br J Dermatol. 2005 Feb;152(2):302-7. 
  3. Coenraads PJ, Walle H van der, Thestrup-Pedersen K, et al. Construction and validation of a photographic guide for assessing severity of chronic hand dermatitis. Br J Dermatol. 2005 Feb;152(2):296-301. 

Late breaking: chloormethine creëert de juiste micro-omgeving bij MF

okt 2023 | Dermato-oncologie, Lymfoom

Lees meer over Late breaking: chloormethine creëert de juiste micro-omgeving bij MF

Late breaking: AI in de dermatologie

okt 2023

Lees meer over Late breaking: AI in de dermatologie

PrEP-gebruikers lopen vaker een bacteriële soa op

jul 2023 | Bacteriële infecties, HIV, SOA, Venereologie

Lees meer over PrEP-gebruikers lopen vaker een bacteriële soa op

Hoger cardiovasculair risico voor jongens met constitutioneel eczeem

jun 2023 | Eczeem

Lees meer over Hoger cardiovasculair risico voor jongens met constitutioneel eczeem

Prebiotica beïnvloeden samenstelling moedermelk

jun 2023 | Astma, Eczeem

Lees meer over Prebiotica beïnvloeden samenstelling moedermelk

Mogelijk geen bescherming van doxycycline tegen soa’s bij cisgender vrouwen

feb 2023 | Antibioticaresistentie, Bacteriële infecties, Schimmelinfecties, SOA, Venereologie

Lees meer over Mogelijk geen bescherming van doxycycline tegen soa’s bij cisgender vrouwen

Veelbelovende uitkomst met bimekizumab bij DMARD-naïeve patiënten met actieve arthritis psoriatica

nov 2022 | Arthritis psoriatica

Lees meer over Veelbelovende uitkomst met bimekizumab bij DMARD-naïeve patiënten met actieve arthritis psoriatica

Eetgewoonten beïnvloeden respons op immuuntherapie

okt 2022 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Eetgewoonten beïnvloeden respons op immuuntherapie

Neoadjuvant cemiplimab gaat gepaard met pathologisch complete respons bij resectabel cutaan plaveiselcelcarcinoom

sep 2022 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie

Lees meer over Neoadjuvant cemiplimab gaat gepaard met pathologisch complete respons bij resectabel cutaan plaveiselcelcarcinoom