Hersenaandoeningen leiden wereldwijd tot meer gezondheidsverlies dan hart- en vaatziekten

Delen via:
EAN 2023

Wereldwijd geven hersenaandoeningen in brede zin meer gezondheidsverlies dan hart- en vaatziekten. Dat blijkt uit een analyse van gegevens over 2021 uit de Global Burden of Disease (GBD), waarin data aanwezig zijn over vroegtijdig overlijden of functieverlies door 370 verschillende ziekten en verwondingen, vanaf 1990 verzameld in ruim 200 landen.

De onderzoekers bekeken verschillende hersenaandoeningen, waaronder neurologische en psychische aandoeningen, cerebrovasculaire ziekten, hersentumoren en hersenletsel. Ze onderzochten de prevalentie, mortaliteit en de ziektelast uitgedrukt in DALY’s (disability adjusted life years). Hiervoor gebruikten ze gegevens uit de GBD-database, waarvoor data worden verzameld en geanalyseerd door een consortium van duizenden onderzoekers onder coördinatie van de universiteit van Washington. De gegevens maken vergelijkingen mogelijk in de tijd, tussen landen, leeftijdsgroepen en mannen en vrouwen.

Wereldwijd ontstaat meer dan 15% van alle ziektelast door hersenaandoeningen. In 2021 was het gezondheidsverlies door hersenaandoeningen in brede zin 406 miljoen DALY’s. Dat is iets meer dan de 402 miljoen DALY’s door hart- en vaatziekten en veel meer dan de 260 miljoen DALY’s door kanker.

Uit een vergelijking met data over 1990 blijkt dat tegenwoordig vooral de ziekte van Alzheimer vaker voorkomt, met een toename van 178% van het aantal ziektegevallen in de afgelopen ruim 30 jaar. Dit kan volgens de onderzoekers grotendeels verklaard worden door veroudering van de populatie. Het aantal beroertes is sinds 1990 toegenomen met 98%. In 2021 hadden wereldwijd 291,3 miljoen mensen last van depressie. Dat is een toename van 71% sinds 1990.

Volgens de onderzoekers zal de ziektelast door hersenaandoeningen in de toekomst alleen maar toenemen door bevolkingsgroei en veroudering. Ze verwachten toenames voor zowel neurologische aandoeningen, psychische aandoeningen als beroertes.

Bron:

Gillespie K, Bourland A, Smith S, et al. Understanding brain health around the world. EAN Virtual Congress 2023, abstract EPO-236. 

Veranderingen in structurele connectiviteit bij mensen met MS en cognitieve beperkingen

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Veranderingen in structurele connectiviteit bij mensen met MS en cognitieve beperkingen

Gunstige langetermijneffecten van ocrelizumab op hersenvolume en laesieactiviteit bij MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Gunstige langetermijneffecten van ocrelizumab op hersenvolume en laesieactiviteit bij MS

Gepersonaliseerde behandeling van MS op basis van biomarkers?

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Gepersonaliseerde behandeling van MS op basis van biomarkers?

Ischemische hartziekten en depressie hangen samen met meer ziekteactiviteit bij MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Ischemische hartziekten en depressie hangen samen met meer ziekteactiviteit bij MS

Meer inzicht in de veiligheid en effectiviteit van stamceltherapie bij MS

sep 2024 | Multipele Sclerose, Stamceltransplantatie

Lees meer over Meer inzicht in de veiligheid en effectiviteit van stamceltherapie bij MS

Vroege behandeling met hoogeffectieve middelen vermindert achteruitgang op latere leeftijd bij kinderen met MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Vroege behandeling met hoogeffectieve middelen vermindert achteruitgang op latere leeftijd bij kinderen met MS

Pleidooi voor uniforme diagnostische criteria voor RRMS en PPMS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Pleidooi voor uniforme diagnostische criteria voor RRMS en PPMS

Herziening van McDonald-criteria gepresenteerd tijdens ECTRIMS 2024

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Herziening van McDonald-criteria gepresenteerd tijdens ECTRIMS 2024

Insulineresistentie gerelateerd aan 31 ziektes

sep 2024 | Bacteriële infecties, Bewegingsstoornissen, Diabetes, Jicht, Pancreatitis

Lees meer over Insulineresistentie gerelateerd aan 31 ziektes