Impact op kwaliteit van leven van urine-incontinentie bij vrouwen

EAU 2021

Vrouwen gaan vooral gebukt onder de mentale last die urine-incontinentie met zich meebrengt. Een nieuw onderzoek laat zien dat depressie en lage eigenwaarde bij deze patiƫnten veel voorkomen. Zorgverleners moeten daarom bij deze patiƫnten zeer alert zijn op psychische klachten.

Urine-incontinentie bij vrouwen komt veel voor, maar op populatieniveau is over de psychische belasting hiervan nog weinig bekend. Onderzoekers van het universiteitsziekenhuis van São João in Portugal hebben van deze vrouwen daarom socio-demografische gegevens en verschillende aspecten van psychische gezondheid verzameld en geanalyseerd. Ze maakten daarbij gebruik van een enquête op populatieniveau die het Portugese ministerie van volksgezondheid elke vijf jaar laat uitgaan. De vragen gaan in op diverse aspecten van de gezondheid en het welbevinden van de respondenten. Voor deze studie werd de respons van ruim 10.000 vrouwen van 18 jaar en ouder geanalyseerd. De onderzoekers vergeleken bij vrouwen die wel en niet zelf melding maakten van urine-incontinentie, de prevalentie van depressie, consulten voor psychische bijstand, diverse aspecten van psychische aandoeningen en verslaving (roken en alcoholgebruik).

De landelijke prevalentie van urine-incontinentie bij vrouwelijke respondenten van deze enquĆŖte was 9,9% (95%-BI 9,1-10,8) en nam toe met de leeftijd. Bij vrouwen tussen de 75 en 85 jaar was de prevalentie 40,8%. Bij vrouwen met urine-incontinentie was het risico op depressie 66% hoger (PR 1,66; 95%-BI 1,43-1,92). Gebruik van consulten voor geestelijke gezondheid was 41% hoger (PR 1,61; 95%-BI 1,03-1,93). De kans dat deze vrouwen hun gezondheid slecht noemden, was 65% hoger (PR 1,65; 95%-BI 1,46-1,88). Ook hadden ze vaker concentratieproblemen, schuldgevoelens en een lage eigenwaarde. Vrouwen met urine-incontinentie rookten of dronken niet significant vaker dan vrouwen zonder urine-incontinentie.

Bron:

  1. Ramos P, et al. The impact of female urinary incontinence on mental health disease – a population-based study. EAU 2021 virtual, abstract P0093. 

Cefepim/enmetazobactam versus piperacilline/tazobactam bij gecompliceerde UWI of acute pyelonefritis

jan 2023 | Bacteriƫle infecties

Lees meer over Cefepim/enmetazobactam versus piperacilline/tazobactam bij gecompliceerde UWI of acute pyelonefritis

Antibiotica afstemmen op patiƫnt vermindert infecties bij prostaatonderzoek

jan 2023 | Antibioticaresistentie, Bacteriƫle infecties, Uro-oncologie

Lees meer over Antibiotica afstemmen op patiƫnt vermindert infecties bij prostaatonderzoek

Adjuvant atezolizumab versus placebo bij patiƫnten met niercelcarcinoom en hoog recidiefrisico

jan 2023 | Immuuntherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Adjuvant atezolizumab versus placebo bij patiƫnten met niercelcarcinoom en hoog recidiefrisico

Samenwerking om de kwaliteit van zorg voor mannen met peniskanker te verbeteren

dec 2022 | Uro-oncologie

Lees meer over Samenwerking om de kwaliteit van zorg voor mannen met peniskanker te verbeteren

Eerste hoogleraar klinische farmacometrie benoemd

dec 2022

Lees meer over Eerste hoogleraar klinische farmacometrie benoemd

Ontregel het onderzoek

dec 2022

Lees meer over Ontregel het onderzoek

Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

17 mrt 2025 om 20:00 | Chirurgie, Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

Chronische nierschade en complexe nierstenen: het perspectief van de nefroloog en de uroloog

15 jan 2025

Lees meer over Chronische nierschade en complexe nierstenen: het perspectief van de nefroloog en de uroloog

OpioĆÆden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over OpioĆÆden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

Prostaatkanker nu en in de toekomst

25 jan 2024 | Uro-oncologie

Lees meer over Prostaatkanker nu en in de toekomst

Recidiverende nierstenen: diagnostiek en behandeling vereist een multidisciplinaire aanpak!

14 mrt 2023

Lees meer over Recidiverende nierstenen: diagnostiek en behandeling vereist een multidisciplinaire aanpak!

De blaas huilt; wat is er loos? Over het herkennen van en handelen bij blaaspijnsyndroom / interstitiƫle cystitis

14 mrt 2022 om 20:00

Lees meer over De blaas huilt; wat is er loos? Over het herkennen van en handelen bij blaaspijnsyndroom / interstitiƫle cystitis

Blaaspijnsyndroom de baas

18 mei 2021 om 20:00

Lees meer over Blaaspijnsyndroom de baas

Een mCRPC-patiƫnt aan het woord

14 aug 2020

Lees meer over Een mCRPC-patiƫnt aan het woord

Kijk op radium-223 documentairereeks

23 mrt 2020

Lees meer over Kijk op radium-223 documentairereeks
Er zijn geen e-learnings gevonden.
Er zijn geen bijeenkomsten gevonden.

Retroperitoneale lymfeklierdissectie na chemotherapie leidt tot hoge genezingskans bij gemetastaseerd seminoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Retroperitoneale lymfeklierdissectie na chemotherapie leidt tot hoge genezingskans bij gemetastaseerd seminoom

LOXO-435 effectief bij FGFR3-positief gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over LOXO-435 effectief bij FGFR3-positief gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

Datopotamab deruxtecan effectief bij gevorderd of gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Datopotamab deruxtecan effectief bij gevorderd of gemetastaseerd urotheelcelcarcinoom

UGN-102 geeft langdurige complete respons bij laaggradig, intermediair-risico NMIBC

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over UGN-102 geeft langdurige complete respons bij laaggradig, intermediair-risico NMIBC

KIM-1 veelbelovende biomarker bij gevorderd niercelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over KIM-1 veelbelovende biomarker bij gevorderd niercelcarcinoom

Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

Betere overleving door adjuvant nivolumab bij hoogrisico spierinvasief blaascarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Betere overleving door adjuvant nivolumab bij hoogrisico spierinvasief blaascarcinoom

Ook zonder pathologisch complete respons geeft perioperatief durvalumab voordeel bij spierinvasief blaascarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Ook zonder pathologisch complete respons geeft perioperatief durvalumab voordeel bij spierinvasief blaascarcinoom

Update EV-302: aanhoudend effect van enfortumab vedotin plus pembrolizumab bij urotheelcelcarcinoom

feb 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Update EV-302: aanhoudend effect van enfortumab vedotin plus pembrolizumab bij urotheelcelcarcinoom

Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

dec 2023 | Uro-oncologie

Lees meer over Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2024

mrt 2024

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2024

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2023

jun 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2023

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2022

sep 2022

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2022