Jongeren gaan steeds vaker vapen, zeker als hun ouders roken

Delen via:
ERS 2022

Onderzoek bij Ierse tieners laat zien dat het gebruik van e-sigaretten in deze groep sterk toeneemt. Vooral jongeren van wie de ouders roken, hebben meer kans om te starten met vapen. Jongens gebruiken vaker e-sigaretten, maar het gebruik bij meisjes neemt sneller toe.

Het onderzoek is uitgevoerd door onderzoekers van het TobaccoFree Research Institute Ireland (TFRI). Ze beschikten over gegevens van ruim 6.000 17–18-jarigen, inclusief informatie over rookgedrag van de ouders. De tieners werd gevraagd of ze rookten of e-sigaretten gebruikten. De onderzoekers combineerden ook verschillende Ierse datasets met informatie over meer dan 10.000 Ierse tieners (van 16–17 jaar). Hierin keken zij naar het totale aantal tieners dat regelmatig e-sigaretten gebruikt en hoe dit in de loop van de tijd verandert.

Tieners van wie de ouders rookten, hadden 55% meer kans om e-sigaretten te proberen en 51% meer kans om te roken.1 Ook bleek dat het aandeel jongeren dat e-sigaretten had geprobeerd, was gestegen van 23% in 2014 naar 39% in 2019.2 De belangrijkste redenen die tieners gaven om e-sigaretten te proberen, waren nieuwsgierigheid (66%) en omdat hun vrienden aan het vapen waren (29%). Slechts 3% zei dat het was om te stoppen met roken. Het aandeel dat zei nog nooit tabak te hebben gebruikt toen ze voor het eerst e-sigaretten probeerden, steeg van 32% in 2015 tot 68% in 2019.

Professor Luke Clancy, directeur van het TFRI: “De perceptie bestaat dat vapen een beter alternatief is voor roken, maar ons onderzoek laat zien dat vapen voor tieners eerder een weg naar nicotineverslaving is dan eruit.” De onderzoekers benadrukken de risico’s die samenhangen met nicotineverslaving en pleiten voor effectievere regelgeving om kinderen en tieners beter te beschermen.

Bronnen:

  1. Sunday S, Clancy L, Hanafin J. Parental smoking predicts teenage smoking and e-cigarette use in Ireland-a longitudinal study. ERS 2022. Oral presentation OA678.
  2. Hanafin J, Sunday S, Clancy L. E-cigarettes in Ireland – prevalence, motivations, and relationship with tobacco. ERS 2022. Thematic poster PA970.

Diagnose van interstitiële longziekten vergemakkelijkt door eNose

sep 2024 | ILD

Lees meer over Diagnose van interstitiële longziekten vergemakkelijkt door eNose

Trastuzumab-deruxtecan effectief bij NSCLC met HER2-overexpressie

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Trastuzumab-deruxtecan effectief bij NSCLC met HER2-overexpressie

Patiënten prefereren subcutaan amivantamab boven intraveneuze toediening

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Patiënten prefereren subcutaan amivantamab boven intraveneuze toediening

Amivantamab plus lazertinib verlengt tijd tot symptomatische progressie

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Amivantamab plus lazertinib verlengt tijd tot symptomatische progressie

Datopotamab deruxtecan leidt niet tot overlevingsvoordeel

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Datopotamab deruxtecan leidt niet tot overlevingsvoordeel

Taletrectinib leidt tot duurzame responsen bij ROS1-positief NSCLC

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Taletrectinib leidt tot duurzame responsen bij ROS1-positief NSCLC

Sacituzumab govitecan heeft antitumoractiviteit bij extensive stage kleincellig longcarcinoom

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Sacituzumab govitecan heeft antitumoractiviteit bij extensive stage kleincellig longcarcinoom

Zongertinib leidt tot respons bij HER2-gemuteerd NSCLC

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Zongertinib leidt tot respons bij HER2-gemuteerd NSCLC

Firmonertinib effectief bij EGFR PACC-gemuteerd NSCLC

sep 2024 | Longoncologie

Lees meer over Firmonertinib effectief bij EGFR PACC-gemuteerd NSCLC