Leeftijd hoeft geen belemmering te zijn voor autologe stamceltransplantatie

Delen via:
ASH 2019

Een Amerikaanse studie laat zien dat ook patiënten met multipel myeloom (MM) ouder dan 70 jaar een autologe stamceltransplantatie (AHCT) kunnen ondergaan. Zij hebben evenveel baat bij de behandeling als patiënten tussen 60 en 69 jaar.

Ouderen worden vanwege comorbiditeit vaak uitgesloten van klinische studies naar transplantaties. Zonder studies die aantonen dat relatief zware behandelingen veilig zijn voor oudere patiënten, kunnen artsen deze behandelingen vermijden in de veronderstelling dat ze te riskant zijn. Dat dit niet altijd het geval is, bewijst deze studie.

De onderzoekers analyseerden medische dossiers van 15.999 MM-patiënten die tussen 2013 en 2017 in de Verenigde Staten een AHCT met melfalan hebben ondergaan. In dit onderzoek bleek dat, na correctie voor factoren als comorbiditeit en ziektestadium, de ‘non-relapse’ mortaliteit, relaps/progressie, progressievrije overleving en sterfte bij patiënten van 70 jaar of ouder vergelijkbaar waren met die van patiënten tussen de 60 en 69 jaar.

Van de 70-plussers kreeg ongeveer 40% de volledige dosis melfalan (200 mg/m2) en 60% een verlaagde dosis (140 mg/m2). Patiënten die de verlaagde dosis kregen, hadden significant slechtere resultaten en lagere overlevingskansen. Volgens de onderzoekers is het echter lastig te bepalen of deze patiënten kwetsbaarder waren voor de behandeling dan de patiënten die de hogere dosis kregen. In dat geval zijn de slechtere uitkomsten niet noodzakelijkerwijs te wijten aan de dosisverlaging. Volgens de onderzoekers kunnen ook patiënten van 70 jaar of ouder veilig de volledige dosis melfalan krijgen.

Bronnen:
Munshi PN, et al. Breaking the glass ceiling of age in transplant in multiple myeloma. ASH Annual Meeting and Exposition 2019, abstract 782.

Telemedicine helpt hemofiliepatiënten in afgelegen en onrustige regio’s

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Telemedicine helpt hemofiliepatiënten in afgelegen en onrustige regio’s

Langdurige effectieve behandeling met efanesoctocog alfa bij kinderen met ernstige hemofilie A

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Langdurige effectieve behandeling met efanesoctocog alfa bij kinderen met ernstige hemofilie A

Gunstige uitkomsten profylaxe met Mim8 bij hemofilie A-patiënten

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Gunstige uitkomsten profylaxe met Mim8 bij hemofilie A-patiënten

Aanhoudende effectiviteit dirloctocogene samoparvovec

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Aanhoudende effectiviteit dirloctocogene samoparvovec

Zinvolle educatieve tool voor jongeren met hemofilie

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Zinvolle educatieve tool voor jongeren met hemofilie

Nieuw onderzoeksprotocol voor vrouwen en meisjes met bloedingsstoornissen

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Nieuw onderzoeksprotocol voor vrouwen en meisjes met bloedingsstoornissen

Behandelstrategieën en -uitkomsten bij verworven hemofilie A

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Behandelstrategieën en -uitkomsten bij verworven hemofilie A

Nieuwe ontwikkelingen voor behandeling van de ziekte van Von Willebrand

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Nieuwe ontwikkelingen voor behandeling van de ziekte van Von Willebrand

Factor XI-deficiëntie geeft verhoogd risico op allergieën en hypothyreoïdie

feb 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Factor XI-deficiëntie geeft verhoogd risico op allergieën en hypothyreoïdie