Prefereert de patiënt een mannelijke of vrouwelijke uroloog?

Delen via:
EAU 2023

Een enquête onder ruim 1000 Duitse urologische patiënten laat zien dat de meerderheid een voorkeur voor het geslacht van de uroloog heeft. Hieraan kunnen heel uiteenlopende persoonlijke redenen ten grondslag liggen. De auteurs denken dat het de behandelresultaten ten goede komt als ziekenhuizen rekening houden met de behoefte van patiënten aan een uroloog die van hetzelfde geslacht is. 

Een groot tertiair urologisch centrum in München heeft een speciale vragenlijst ontwikkeld om inzicht te krijgen in de voorkeur van patiënten voor het geslacht van hun behandelend uroloog. Dit is gedaan omdat juist urologische problematiek zeer gevoelig kan liggen bij de patiënt en bovendien vaak geslachtsgebonden is. In het kader van patiëntgecentreerde gezondheidszorg is het daarom belangrijk te weten, welke rol het geslacht van de uroloog (en de patiënt) speelt bij de keuze van de patiënt voor een bepaalde uroloog. De vragenlijst telde 17 items, waarvan er 14 betrekking hadden op geslachtsspecifieke situaties en op het vermogen van de uroloog zich in te leven.

Tussen juni en oktober 2021 werden van 1012 urologische patiënten de ingevulde vragenlijsten verzameld. Driekwart (n = 763) was vrouw; 3 patiënten identificeerden zich als niet-binair. Ongeacht het eigen geslacht, hadden patiënten over het algemeen liever een man als uroloog als ze problemen hadden die ze gênant vonden, die hun dagelijkse leven hinderde, of een bron van zorg waren. Bij problemen die pijnlijk werden gevonden, gaf iedereen de voorkeur aan een vrouwelijke arts. Bij een eerdere goede ervaring met een bepaalde uroloog wilden patiënten bij voorkeur worden behandeld door iemand met hetzelfde geslacht als die uroloog.

Al met al gaf 65% van de respondenten een voorkeur aan voor het geslacht van de uroloog voor ten minste 1 bepaalde situatie of 1 denkbaar consult. De auteurs vinden dat afdelingen urologie er rekening mee moeten houden dat patiënten een duidelijke voorkeur kunnen hebben.

Bron:

Tamalunas A. Gender bias in urology: How do patients really choose their urologist? EAU23, abstract A0309.

Nivolumab verlaagt HRQoL niet na resectie MIUC

jul 2021 | Immuuntherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Nivolumab verlaagt HRQoL niet na resectie MIUC

Testosteronsuppletie verlaagt risico op diabetes

jul 2021 | Diabetes

Lees meer over Testosteronsuppletie verlaagt risico op diabetes

Adjuvante pembrolizumab bij heldercellig niercelcarcinoom

jul 2021 | Immuuntherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Adjuvante pembrolizumab bij heldercellig niercelcarcinoom

Impact op kwaliteit van leven van urine-incontinentie bij vrouwen

jul 2021

Lees meer over Impact op kwaliteit van leven van urine-incontinentie bij vrouwen

Circulerende tumorcellen als driver van behandeling bij MIBC

jul 2021 | Uro-oncologie

Lees meer over Circulerende tumorcellen als driver van behandeling bij MIBC

Langdurige testosteronsuppletie verlaagt cardiovasculair risico

jul 2021

Lees meer over Langdurige testosteronsuppletie verlaagt cardiovasculair risico

MRI kan aantal foutdiagnoses bij prostaatkanker sterk verlagen

jul 2021 | Uro-oncologie

Lees meer over MRI kan aantal foutdiagnoses bij prostaatkanker sterk verlagen

Video: Toevoegen LuPSMA verbetert overleving eerder behandeld mCRPC

jun 2021 | Uro-oncologie

Lees meer over Video: Toevoegen LuPSMA verbetert overleving eerder behandeld mCRPC

Adjuvant pembrolizumab verbetert ziektevrije overleving bij heldercellig niercelcarcinoom

jun 2021 | Immuuntherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Adjuvant pembrolizumab verbetert ziektevrije overleving bij heldercellig niercelcarcinoom