Resultaten Nederlands onderzoek goed nieuws voor koffieliefhebbers

Delen via:
ASN 2022

Onderzoekers uit Groningen en Wageningen ontdekten dat dagelijkse koffieconsumptie samenhangt met een minder snelle daling van de nierfunctie en een lager risico op CNS bij mensen uit de algemene Nederlandse populatie. Ze presenteerden deze resultaten tijdens de postersessie ‘Health Maintenance, Nutrition, and Metabolism’.

Al eerder werd aangetoond dat koffie drinken geassocieerd is met gunstige uitkomsten binnen verschillende ziektedomeinen, waaronder chronische nierschade (CNS). Het was alleen nog onduidelijk of koffie ook kan zorgen voor beter behoud van de nierfunctie in de algemene populatie.

Om daar achter te komen, analyseerden de onderzoekers de gegevens van 78.346 mensen zonder CNS uit Noord-Nederland die deelnamen aan het prospectieve Lifelines-cohort. De koffieconsumptie (in kopjes per dag) werd gemeten op baseline met behulp van zogenaamde ‘food frequency questionnaires’. Eindpunten van de studie waren de jaarlijkse verandering in de eGFR en een samengestelde nieruitkomstmaat, bestaande uit de incidente CNS (gedefinieerd als eGFR < 60 ml/min/1,73 m2) en/of een jaarlijkse eGFR-daling van meer dan 20%.

Tijdens de follow-up met een gemiddelde (SD) duur van 3,6 (0,9) jaar, bereikten 8735 personen (11,1%) de nieruitkomstmaat. De eGFR daalde jaarlijks met 2,23 ml/min/1,73 m2 (mediaan). Ten opzichte van geen koffieconsumptie, was koffieconsumptie geassocieerd met een minder snelle jaarlijkse daling van de eGFR, waarbij de hoogste koffiedosis gerelateerd was aan de traagste daling (p voor trend < 0,001). Ook voor de nieruitkomst werd een dosis-responsrelatie gevonden. De consumptie van iedere kopje koffie gaf een 2% lager risico op deze uitkomst (OR 0,98; 95%-BI 0,97-0,99; p = 0,02).

Verder onderzoek in de vorm van interventiestudies moet uitwijzen of een toegenomen koffieconsumptie inderdaad beschermend kan werken tegen verlies van nierfunctie.

Bron:

Qingqing C, van Westing A, Bakker SJL, et al. Coffee Consumption and Risk of Kidney Function Decline in a Dutch Population-Based Cohort. ASN Kidney Week 2022, abstract TH-PO846

Niet-invasief biomarkerpanel doet het beter dan bestaande markers

nov 2024 | SLE

Lees meer over Niet-invasief biomarkerpanel doet het beter dan bestaande markers

Nieuwe ACR-richtlijn voor lupusnefritis benadrukt combinatiebehandeling

nov 2024 | Chronische nierschade, SLE

Lees meer over Nieuwe ACR-richtlijn voor lupusnefritis benadrukt combinatiebehandeling

Een multimodaal deep-learningmodel voor de voorspelling van acuut nierfalen

okt 2024 | Acuut nierfalen

Lees meer over Een multimodaal deep-learningmodel voor de voorspelling van acuut nierfalen

Immunomodulerend effect levamisol bij kinderen met idiopathisch nefrotisch syndroom

okt 2024 | Chronische nierschade

Lees meer over Immunomodulerend effect levamisol bij kinderen met idiopathisch nefrotisch syndroom

Veel goed nieuws uit de FLOW-trial

okt 2024 | Chronische nierschade, Virale infecties

Lees meer over Veel goed nieuws uit de FLOW-trial

Niet minder sterfte en heropnames door gerichte correctie van hyponatriëmie

okt 2024 | Chronische nierschade

Lees meer over Niet minder sterfte en heropnames door gerichte correctie van hyponatriëmie

HSK21542 effectief en veilig tegen pruritus bij hemodialysepatiënten

okt 2024 | Dialyse

Lees meer over HSK21542 effectief en veilig tegen pruritus bij hemodialysepatiënten

GLP1-agonisten tijdens kankerbehandeling niet geassocieerd met hoger AKI-risico

okt 2024 | Acuut nierfalen, Immuuntherapie

Lees meer over GLP1-agonisten tijdens kankerbehandeling niet geassocieerd met hoger AKI-risico

Training in omgaan met pijn voor hemodialysepatiënten

okt 2024 | Dialyse

Lees meer over Training in omgaan met pijn voor hemodialysepatiënten