Toevoegen lutetium-PSMA aan enzalutamide verbetert overleving in fase II-studie

Delen via:
ASCO GU 2025

De toevoeging van [177Lu]Lu-PSMA-617 (LuPSMA) aan enzalutamide als eerstelijnsbehandeling voor gemetastaseerd, castratieresistent prostaatcarcinoom (mCRPC) verbetert de overleving en de kwaliteit van leven. Dit blijkt uit de Australische fase II ENZA-p-studie.1

De open-labelstudie randomiseerde 162 mannen met mCRPC die niet eerder waren behandeld met chemotherapie naar alleen enzalutamide of enzalutamide in combinatie met LuPSMA. De combinatie werd onderzocht omdat is gebleken dat enzalutamide de expressie van PSMA verhoogt, wat gunstig is voor de effectiviteit van LuPSMA. Alle deelnemers aan de studie hadden een positieve PSMA PET/CT-scan en minimaal 2 risicofactoren voor vroege progressie op enzalutamide.

Het primaire eindpunt van de studie, de PSA-PFS, werd al eerder gepubliceerd en was in de nieuwe analyse niet veranderd.2 De mediane PSA-PFS was in de enzalutamide-groep 7,8 maanden en in de enzalutamide plus LuPSMA-groep 13 maanden (HR 0,40). 

Na een mediane follow-up van 34 maanden was de algehele overleving 26 maanden in de enzalutamide-groep en 34 maanden in de enzalutamide + LuPSMA-groep (HR 0,55, p = 0,005). De onderzoekers benadrukten dat dit verschil ontstond ondanks het feit dat 38% van de patiënten uit de enzalutamide-groep na afloop van de onderzoeksperiode alsnog LuPSMA kreeg.

Ook de kwaliteit van leven was beter bij de combinatiebehandeling. Patiënten rapporteerden minder pijn en vermoeidheid, en bleven langer fysiek functioneren (mediaan 10,6 versus 3,4 maanden) en hadden langer een goede algemene gezondheid (mediaan 8,7 versus 3,3 maanden).

Daarbij verhoogde het toevoegen van LuPSMA het optreden van bijwerkingen slechts beperkt. Graad 3-5-bijwerkingen traden op bij 44% in de enzalutamide-groep en bij 46% in de combinatiegroep.

De onderzoekers concludeerden dat de veranderde plaats van ARPI’s in de behandeling van mCRPC de relevantie van de bevindingen vermindert, maar stelden tegelijkertijd dat de resultaten een aanleiding kunnen vormen om radioligandtherapie ook in andere settings te combineren met een ARPI.

Bron:

  1. Emmet L, Subramaniam S, Crumbaker M, et al. Overall survival and quality of life with [177Lu] Lu-PSMA-617 plus enzalutamide versus enzalutamide alone in poor-risk, metastatic, castration-resistant prostate cancer in ENZA-p (ANZUP 1901). ASCO GU 2025, abstract 17.
  2. Emmet L, Subramaniam S, Crumbaker M, et al. [177Lu]Lu-PSMA-617 plus enzalutamide in patients with metastatic castration-resistant prostate cancer (ENZA-p): an open-label, multicentre, randomised, phase 2 trial. Lancet Oncol 2024;25(5):563-71.

Palbociclib plus antihormonale therapie effectiever dan chemotherapie bij hoogrisico, hormoongevoelig, HER2-negatief gemetastaseerd mammacarcinoom

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over Palbociclib plus antihormonale therapie effectiever dan chemotherapie bij hoogrisico, hormoongevoelig, HER2-negatief gemetastaseerd mammacarcinoom

Geen voordeel van toevoeging atezolizumab bij stadium II-III TNBC

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over Geen voordeel van toevoeging atezolizumab bij stadium II-III TNBC

Schildwachtklierbiopt lijkt niet nodig bij deel patiënten met vroegstadium mammacarcinoom

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over Schildwachtklierbiopt lijkt niet nodig bij deel patiënten met vroegstadium mammacarcinoom

Neoadjuvant camrelizumab verhoogt pathologische respons bij TNBC

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over Neoadjuvant camrelizumab verhoogt pathologische respons bij TNBC

Kunstmatige intelligentie helpt bij voorspellen effect CDK4/6-remmers

dec 2024

Lees meer over Kunstmatige intelligentie helpt bij voorspellen effect CDK4/6-remmers

Meer duidelijkheid over meten circulerend tumor-DNA bij TNBC

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over Meer duidelijkheid over meten circulerend tumor-DNA bij TNBC

Hoge risicoscore identificeert patiënten die baat hebben bij toevoegen antracyclines

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over Hoge risicoscore identificeert patiënten die baat hebben bij toevoegen antracyclines

CDK4/6-inhibitor effectief bij hormoongevoelig, HER2-positief gemetastaseerd mammacarcinoom

dec 2024 | Borstkanker

Lees meer over CDK4/6-inhibitor effectief bij hormoongevoelig, HER2-positief gemetastaseerd mammacarcinoom

Actief monitoren veilig bij laagrisico-DCIS

dec 2024 | Borstkanker, Chirurgie, Radiotherapie

Lees meer over Actief monitoren veilig bij laagrisico-DCIS