Topexperts tijdens vol Presidential Symposium

Delen via:
EAN 2022

Het Presidential Symposium is een van de hoogtepunten tijdens het EAN-congres. Na twee virtuele edities mocht het congres dit jaar eindelijk plaatsvinden met live publiek. Tijdens het Presidential Symposium zat het hoofdauditorium dan ook vol. Topexperts in de neurologie gaven lezingen over migraine, beroerte en MS.

Prof. Michael Moskowitz uit Boston opende het symposium met de Brain Prize Lecture. Hij besprak de rol van de pathofysiologie van het trigeminovasculaire systeem bij migraine. De betrokkenheid van bepaalde peptiden en andere neurotransmitters bij de pathogenese van migraine laat zien dat deze factoren een doelwit zouden kunnen zijn voor nieuwe profylactische en behandelstrategieën.

Vervolgens gaf prof. Bo Norrving uit Lund (Zweden) in de Moritz Romberg-lezing een overzicht van de epidemiologie van beroerten. De focus van zijn lezing lag op de preventie van beroerten en de gunstige effecten die preventieve strategieën hebben op het voorkómen van dementie. Beroerte is naar zijn mening een achtergebleven gebied binnen de neurologie, omdat er geen behandelingen voor zijn. Juist dit feit zou de belangrijkste motivatie moeten zijn om de preventieve strategieën op landelijk niveau te verbeteren.

Prof. Kailash Bhatia uit Londen benoemde in de Charles Edouard Brown-Sequard-lezing het belang van translationeel onderzoek. Er is behoefte aan klinisch fenomenologen die gekwalificeerd zijn om onderzoek te begeleiden en de onderzoeksgegevens te interpreteren. Klinisch fenomenologen en genetici moeten samenwerken om in de klinische praktijk de meest geschikte genetische tests aan te kunnen bieden. Het genotype is namelijk voorspellend voor de mogelijke respons op symptomatische behandelingen.

Het symposium werd afgesloten met de Camillo Golgi-lezing van prof. Hans Lassmann uit Wenen. Hij gaf een overzicht van de verschillende neuropathologische afwijkingen die ten grondslag liggen aan demyeliniserende ziekten, zoals MS.

On demand beschikbaar: de webcast Neurologisch Jaaroverzicht 2021

Bron

Presidential Symposium. EAN Virtual Congress 2022.

Bloedverdunners verminderen cognitieve achteruitgang bij AF niet

dec 2024 | Neuro-vasculair, Ritmestoornissen

Lees meer over Bloedverdunners verminderen cognitieve achteruitgang bij AF niet

Hoeveelheid reticulaire pseudodrusen gerelateerd aan risico op een beroerte

sep 2024 | Myocardinfarct, Netvliesafwijkingen, Neuro-vasculair

Lees meer over Hoeveelheid reticulaire pseudodrusen gerelateerd aan risico op een beroerte

Veranderingen in korteketenvetzuren hangen samen met ziekteprogressie bij patiënten met MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Veranderingen in korteketenvetzuren hangen samen met ziekteprogressie bij patiënten met MS

De effectiviteit, veiligheid en belasting van behandeling met cladribine-tabletten

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over De effectiviteit, veiligheid en belasting van behandeling met cladribine-tabletten

Hoe presenteert corticale encefalitis zich bij kinderen met MOGAD?

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Hoe presenteert corticale encefalitis zich bij kinderen met MOGAD?

3D-FLAIR bruikbaar voor de identificatie van neuritis optica

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over 3D-FLAIR bruikbaar voor de identificatie van neuritis optica

De-escalatie geeft hoger risico op relapses en ziekteprogressie

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over De-escalatie geeft hoger risico op relapses en ziekteprogressie

Therapeutische inertie bij de behandeling van vrouwen met MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Therapeutische inertie bij de behandeling van vrouwen met MS

Kan progressie onafhankelijk van relapsactiviteit worden vastgesteld met patiëntgerapporteerde uitkomsten?

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Kan progressie onafhankelijk van relapsactiviteit worden vastgesteld met patiëntgerapporteerde uitkomsten?