Vitamine D verlaagt MS-activiteit niet

Delen via:
ECTRIMS 2022

In een landelijke gerandomiseerde trial die is uitgevoerd in de Verenigde Staten werd geen bewijs gevonden dat hoge doses vitamine D zinvol zijn als toevoeging aan de behandeling met glatirameeracetaat. De kans op relapses bleef onveranderd.

Vitamine D-insufficiëntie is een risicofactor voor het ontstaan van MS, maar onduidelijk is of het bij reeds bestaande MS de prognose kan beïnvloeden. MS-patiënten willen hier nogal eens naar informeren. Om het mogelijk positieve effect van vitamine D-suppletie bij MS te onderzoeken, is de Vitamin D to Ameliorate MS (VIDAMS) trial opgezet. Aan deze gerandomiseerde, dubbelblinde trial namen 16 Amerikaanse behandelcentra deel. Het additionele effect van laaggedoseerde vitamine D (600 International Units per dag) werd vergeleken met dat van hooggedoseerd vitamine D (600 International Units per dag), in beide gevallen als toevoeging aan glatirameeracetaat (GA).

De 172 deelnemers waren tussen de 18 en 50 jaar, gebruikten GA, hadden onlangs nog ziekteactiviteit ondervonden, hadden een Expanded Disability Status Scale (EDSS) score < 4,0, en een vitamine D-spiegel van minimaal 15 ng/ml. Ze werden 1:1 gerandomiseerd naar laag- of hooggedoseerd vitamine D en tot 96 weken gevolgd. De resultaten van 165 deelnemers werden in de analyse verwerkt.

In de laag- en de hooggedoseerde groep was het percentage deelnemers dat tijdens de follow-up een bevestigde relapse had gekregen gelijk, namelijk respectievelijk 32 en 34% (p = 0,60). De hazard ratio (HR) was 1,17 (95%-BI 0,67-2,05, p = 0,57). Ook de relapse rate per jaar (ARR) verschilde niet: deze was respectievelijk 0,20 (0,11-0,35) en 0,34 (0,20-0,56) (p = 0,07), met een HR van 1,70 (0,97-2,97, p = 0,06). Andere secundaire klinische en MRI-uitkomsten verschilden evenmin in een klinisch relevante mate. 

Volgens de auteurs heeft deVIDAM-trial hiermee klasse I-bewijs geleverd dat hooggedoseerde vitamine D-suppletie, toegevoegd aan GA, de ziekteactiviteit bij RRMS niet verlaagt.

Bron:
Cassard SD, Fitzgerald KC, Qian P, et al. High dose vitamin D supplementation does not reduce disease activity in relapsing remitting multiple sclerosis in a large randomized controlled trial. ECTRIMS 2022, abstract P301.

Bloedverdunners verminderen cognitieve achteruitgang bij AF niet

dec 2024 | Neuro-vasculair, Ritmestoornissen

Lees meer over Bloedverdunners verminderen cognitieve achteruitgang bij AF niet

Hoeveelheid reticulaire pseudodrusen gerelateerd aan risico op een beroerte

sep 2024 | Myocardinfarct, Netvliesafwijkingen, Neuro-vasculair

Lees meer over Hoeveelheid reticulaire pseudodrusen gerelateerd aan risico op een beroerte

Veranderingen in korteketenvetzuren hangen samen met ziekteprogressie bij patiënten met MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Veranderingen in korteketenvetzuren hangen samen met ziekteprogressie bij patiënten met MS

De effectiviteit, veiligheid en belasting van behandeling met cladribine-tabletten

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over De effectiviteit, veiligheid en belasting van behandeling met cladribine-tabletten

Hoe presenteert corticale encefalitis zich bij kinderen met MOGAD?

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Hoe presenteert corticale encefalitis zich bij kinderen met MOGAD?

3D-FLAIR bruikbaar voor de identificatie van neuritis optica

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over 3D-FLAIR bruikbaar voor de identificatie van neuritis optica

De-escalatie geeft hoger risico op relapses en ziekteprogressie

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over De-escalatie geeft hoger risico op relapses en ziekteprogressie

Therapeutische inertie bij de behandeling van vrouwen met MS

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Therapeutische inertie bij de behandeling van vrouwen met MS

Kan progressie onafhankelijk van relapsactiviteit worden vastgesteld met patiëntgerapporteerde uitkomsten?

sep 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Kan progressie onafhankelijk van relapsactiviteit worden vastgesteld met patiëntgerapporteerde uitkomsten?