Voorspellers voor status epilepticus gevonden

Delen via:
EAN 2020

Een aanvang van de epilepsie op oudere leeftijd en aanwezigheid van een bekende oorzaak zijn voorspellend voor het optreden van status epilepticus, zo is gevonden in een groot patiëntencohort uit Italië. Het optreden van de eerste status epilepticus in een acute symptomatische setting gaat juist gepaard met een afgenomen recidiefrisico.

Status epilepticus is een van de meest voorkomende neurologische noodsituaties, met een geschatte jaarlijkse incidentie van 6,2-61 personen per 100.000 inwoners. Patiënten met status epilepticus hebben een bijna drie keer hoger overlijdensrisico in vergelijking met de algemene bevolking. Ondanks betere behandelmogelijkheden is ook het overlijdensrisico op de korte termijn hoog (3-40%).

Bekende voorspellende factoren

De belangrijkste factoren die gerelateerd zijn aan een toegenomen overlijdensrisico, zijn oudere leeftijd, de aanwezigheid van een acute symptomatische etiologie, zoals infectie van het centraal zenuwstelsel, acute beroerte, metabole stoornissen en anoxie, en een lange aanvalsduur. Het stoppen van anti-epileptica bij patiënten met epilepsie in het verleden gaat doorgaans gepaard met een lage mortaliteit.

In de literatuur is er geen overeenstemming over de invloed van andere kenmerken, zoals geslacht, epilepsie in de voorgeschiedenis, refractaire status epilepticus, werkzaamheid van medicamenteuze behandeling, aanwezigheid van complicaties, bewustzijnsniveau en EEG-patroon. Een beter begrip van de prognostische factoren bij status epilepticus zou helpen bij het nemen van therapeutische beslissingen.

Italiaanse onderzoek

Enkele parameters bleken geassocieerd met status epilepticus. De twee belangrijkste waren hogere leeftijd bij aanvang van de epilepsie (odds ratio 1,018; p < 0,01) en idiopathische versus secundaire epilepsie (OR 0,231; p < 0,01).

Interessant genoeg was de aanwezigheid van status epilepticus negatief gecorreleerd met aanvang in de acute symptomatische setting in vergelijking met aanvang in andere settings (OR 0,261; p = 0,034).

Bron:

Garcea T. Predictive factors of recurrent Status Epilepticus. A 35-year cohort study. EAN 2020 Congress, abstract EPR1086.

 

Roken door ouders geeft mogelijk licht verhoogde kans op de ontwikkeling van multipele sclerose bij kinderen

jul 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Roken door ouders geeft mogelijk licht verhoogde kans op de ontwikkeling van multipele sclerose bij kinderen

Gekanteld slapen lijkt nachtelijke bloeddruk te verbeteren bij Parkinson en parkinsonisme

jul 2024 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Gekanteld slapen lijkt nachtelijke bloeddruk te verbeteren bij Parkinson en parkinsonisme

Etniciteit van patiënt beïnvloedt toegang tot zorg bij acute herseninfarcten

jul 2024 | Neuro-vasculair

Lees meer over Etniciteit van patiënt beïnvloedt toegang tot zorg bij acute herseninfarcten

Ocrelizumab is ook op langere termijn effectieve behandeling voor met name relapsing multipele sclerose

jul 2024 | Multipele Sclerose

Lees meer over Ocrelizumab is ook op langere termijn effectieve behandeling voor met name relapsing multipele sclerose

Veel mensen met epilepsie ervaren stigma bij het vinden en behouden van werk

jul 2024 | Epilepsie

Lees meer over Veel mensen met epilepsie ervaren stigma bij het vinden en behouden van werk

Herhaaldelijke nachtmerries voorspellen cognitieve achteruitgang en dementie

jul 2024 | Dementie

Lees meer over Herhaaldelijke nachtmerries voorspellen cognitieve achteruitgang en dementie

Patiënten gebruiken niet-orale migrainemedicatie voor beter en sneller effect

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Patiënten gebruiken niet-orale migrainemedicatie voor beter en sneller effect

Veel MS-patiënten hebben ook migraine

dec 2023 | Hoofdpijn, Multipele Sclerose

Lees meer over Veel MS-patiënten hebben ook migraine

Werkelijke migraineprevalentie bij mannen moeilijk te schatten

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Werkelijke migraineprevalentie bij mannen moeilijk te schatten