Zavegepant neusspray effectief en veilig bij migraine

Delen via:
AAN 2023

In een placebogecontroleerde studie is zavegepant in de vorm van een neusspray effectief en veilig gebleken als acute behandeling van aanvallen van migraine. Het effect op de hoofdpijn was vaak al binnen 15 minuten merkbaar, en hield 48 uur aan.

Zavegepant is de enige CGRP-receptorantagonist die als spray wordt toegediend. De effectiviteit en veiligheid zijn vergeleken met placebo in een dubbelblinde, gerandomiseerde fase III-trial (NCT04571060). De deelnemers hadden tussen de 2 en 8 aanvallen van matige of ernstige migraine per maand. Bij een aanval dienden ze zichzelf zavegepant neusspray 10 mg toe of placebo die daarvan niet te onderscheiden was. Er waren 2 even belangrijke primaire eindpunten: het verdwijnen van de pijn en het verdwijnen van het voor de patiënt meest hinderlijke symptoom binnen 2 uur.

Van de 1.405 gerandomiseerde deelnemers werden er 1.269 in de analyse van de effectiviteit meegenomen: 623 in de zavegepant-groep en 646 in de controlegroep. De gemiddelde leeftijd was 41 jaar en 83% was vrouw. 2 uur na toediening was 23,6% van de deelnemers in de zavegepant-groep vrij van pijn, tegen 14,9% in de placebogroep (p < 0,0001): een significant verschil. Ook waren significant meer deelnemers in de zavegepant-groep verlost van het meest hinderlijke symptoom: 39,6% versus 14,9% (p < 0,0001). Daarnaast was zavegepant significant effectiever op 13 secundaire eindpunten, zoals weer normaal functioneren na 2 uur (respectievelijk 35,8% en 25,6%; p = 0,0001).

De meeste bijwerkingen waren licht of hooguit matig-ernstig. De meest voorkomende bijwerkingen waren reukverlies (20,5 vs. 4,7%), naar gevoel in de neus (3,7 vs. 0,8%) en misselijkheid (3,2 vs. 1,1%).

Bron:

Mullin K, Croop R, Pavlovic J, et al. Efficacy and safety of zavegepant nasal spray for the acute treatment of migraine: Results of a phase 3 double-blind, randomized, placebo controlled trial. AAN 2023, PL5.002.

Hoofdpijn na COVID-19-vaccinatie

dec 2023 | Hoofdpijn, Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Hoofdpijn na COVID-19-vaccinatie

De rol van genetica en biomarkers bij migraine nog niet opgehelderd

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over De rol van genetica en biomarkers bij migraine nog niet opgehelderd

Triptanen te vaak onterecht voorgeschreven

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Triptanen te vaak onterecht voorgeschreven

CAPTURE-studie zal inzicht geven in het leven van de migrainepatiënt

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over CAPTURE-studie zal inzicht geven in het leven van de migrainepatiënt

Grotere kans non-respons op CGRP bij mensen met psychiatrische problemen

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Grotere kans non-respons op CGRP bij mensen met psychiatrische problemen

Beweging kan helpen bij clusterhoofdpijn

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Beweging kan helpen bij clusterhoofdpijn

Medicatieovergebruikshoofdpijn blijft een groot probleem

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Medicatieovergebruikshoofdpijn blijft een groot probleem

Veel beperkingen voor migrainepatiënten in dagelijks leven

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Veel beperkingen voor migrainepatiënten in dagelijks leven

Roken en migraine: een ongelukkige combinatie

dec 2023 | Hoofdpijn

Lees meer over Roken en migraine: een ongelukkige combinatie