Anafylaxie door lactosebevattende poederinhalatoren bij ernstige koemelkeiwitallergie

Delen via:

In lactosebevattende poederinhalatoren kunnen kleine hoeveelheden melkeiwit aanwezig zijn. Bij patiënten met een ernstige IgE-gemedieerde koemelkeiwitallergie kan dit leiden tot ernstige allergische reacties, zoals anafylaxie. Recent ontving Bijwerkingencentrum Lareb hierover 2 meldingen.

Deze meldingen betroffen 2 jonge mensen met een IgE-gemedieerde koemelkeiwitallergie. De klachten ontstonden bij het gebruik van formoterol/beclometason (Foster NEXThaler) en salbutamol (Ventolin Diskus). In deze inhalatoren zit lactose als hulpstof. Beide patiënten gebruikten eerder een inhalator zonder lactose. Daarbij traden geen allergische reacties op.

Voorschrijvers kunnen deze informatie vinden in de Samenvatting van de productkenmerken (SmPC) en de informatie is opgenomen in de bijsluiter. Apothekers kunnen ook kijken op de KNMP Kennisbank. In veelgebruikte naslagwerken als het Farmacotherapeutisch Kompas of het Kinderformularium is deze informatie niet beschikbaar.

Alleen bij patiënten met een ernstige IgE-gemedieerde koemelkeiwitallergie en een lage reactiedrempel zijn (ernstige) klachten te verwachten bij het gebruik van een lactosebevattende poederinhalator.

Bij een lactose-intolerantie heeft iemand geen of een tekort aan het enzym lactase. Hierdoor kan lactose niet goed worden afgebroken. De kleine hoeveelheid lactose in poederinhalatoren zal bij deze mensen over het algemeen weinig tot geen problemen geven.

Bron:

Lareb

Effectiviteit en veiligheid van dosisreductie linezolid bij resistente tuberculose

mrt 2025 | Bacteriële infecties, Tuberculose

Lees meer over Effectiviteit en veiligheid van dosisreductie linezolid bij resistente tuberculose

Targeted NGS voor screening op resistente tuberculose

mrt 2025 | Bacteriële infecties, Tuberculose

Lees meer over Targeted NGS voor screening op resistente tuberculose

Benralizumab effectief tegen astma- en COPD-exacerbaties

mrt 2025 | Astma, COPD

Lees meer over Benralizumab effectief tegen astma- en COPD-exacerbaties

Halm’s criteria nog steeds effectief bij CAP-patiënten

mrt 2025 | Ouderen, Pneumonie

Lees meer over Halm’s criteria nog steeds effectief bij CAP-patiënten

Toekenningen Siegert-Haaksman Fonds voor onderzoek naar astma bij kinderen

mrt 2025 | Astma

Lees meer over Toekenningen Siegert-Haaksman Fonds voor onderzoek naar astma bij kinderen

Meer inzicht in het voorspellen van het optreden en de uitkomsten van COPD-exacerbaties

mrt 2025 | COPD

Lees meer over Meer inzicht in het voorspellen van het optreden en de uitkomsten van COPD-exacerbaties