Arts alleen in noodsituaties verplicht te helpen

Delen via:

Artsen hebben in het buitenland of buiten diensttijden alleen in noodsituaties of bij calamiteiten de plicht om hulp te verlenen. Dat heeft het Centraal Tuchtcollege (CTG) geoordeeld op basis van artikel 47 van de Wet BIG.

De tuchtrechter kwam tot dit oordeel in de zaak van een internist die op vakantie in Nepal geen hulp verleende aan een Nederlandse vrouw met een polsfractuur. Hij is donderdag door het CTG vrijgesproken. De zaak was door de vrouw bij terugkeer in Nederland aangespannen. Het Regionaal Tuchtcollege in Eindhoven legde de internist vorig jaar juni een waarschuwing op. Die maatregel komt nu te vervallen.

De internist werd om hulp gevraagd toen hij zich stond te verschonen na een wandeling van acht uur. Omdat de vrouw na de val waarbij zij haar pols blesseerde nog een uur gewandeld had, oordeelde de internist dat de spoedeisendheid gering was. Hij stelde als internist geen verstand van botten te hebben en adviseerde een andere arts te zoeken. Een Franse arts heeft zich vervolgens over de vrouw ontfermd.

KNMG gedragsregels

Het CTG is van oordeel dat de KNMG gedragsregels een ‘minimumvereiste’ voor de zorgplicht in noodsituaties bevatten. De verantwoordelijkheid van artsen gaat daarbij niet zover dat ze bij elke medische probleemsituatie verplicht zijn direct naar de patiënt toe te gaan en hulp te verlenen. Artsen mogen zich van de KNMG niet afzijdig houden als er een beroep op hen wordt gedaan. Wel is er ruimte om een professionele afweging te maken, waarbij artsen hun bekwaamheid, de spoedeisendheid en de aanwezigheid van betere alternatieven voor hulpverlening tegen elkaar afwegen.

Niet altijd dokter

De uitspraak is gepubliceerd via Medisch Contact. Tegen het blad van de artsenfederatie stelt KNMG-jurist Johan Legemaate dat de uitspraak ‘fair’ is. “Je hoeft niet altijd dokter te zijn”, vat Legemaate de uitspraak samen. “Als er geen sprake is van een noodsituatie ben je niet verplicht een patiënt te helpen. In een noodsituatie moet je altijd doen wat je kunt.” De jurist ziet in de uitspraak een oplossing voor een ongemakkelijke discussie, nu duidelijk is dat artsen niet bang hoeven te zijn dat ze op vakantie problemen krijgen vanwege hun dokter-zijn.

Met nieuwe leidraad multimorbiditeit op weg naar toekomstbestendige zorg

okt 2024

Lees meer over Met nieuwe leidraad multimorbiditeit op weg naar toekomstbestendige zorg

Ovules efficiënter dan capsules voor ondersteuning luteale fase

okt 2024

Lees meer over Ovules efficiënter dan capsules voor ondersteuning luteale fase

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

“Een arts op TikTok bereikt jongeren via hun leefwereld”

mei 2024

Lees meer over “Een arts op TikTok bereikt jongeren via hun leefwereld”

Wennen aan de Europese regels voor geneesmiddelenonderzoek

apr 2024

Lees meer over Wennen aan de Europese regels voor geneesmiddelenonderzoek

36% van de geregistreerde klinische trials heeft geen gepubliceerde resultaten

mrt 2024

Lees meer over 36% van de geregistreerde klinische trials heeft geen gepubliceerde resultaten