Belang van adequate (DNA-)diagnostiek en trialdeelname bij ALS

ALS is een vreselijke ziekte, maar door wetenschappelijk onderzoek naar diagnostiek en behandeling kunnen de uitkomsten mogelijk verbeteren. In het ALS-centrum loopt op het moment een groot aantal klinische trials, variƫrend van gentherapie tot drug repurposing. Prof. dr. L.H. (Leonard) van den Berg en dr. M.A. (Michael) van Es vertellen dat al dit onderzoek erop is gericht om nieuwe medicijnen te vinden voor deze ernstig en progressief zieke mensen.

Bij de ALS-polikliniek van het UMC Utrecht kunnen mensen binnen twee weken terecht voor een second opinion of voor een verwijzing. ā€œBijvoorbeeld omdat de verwijzer zeker wil weten of de diagnose ALS, toch een doodsvonnis, kloptā€, vertelt Van den Berg.

Diagnostiek

De diagnostiek in het ALS-centrum vindt op dezelfde dag plaats als de initiĆ«le intake. De mensen komen ā€™s ochtends en bij ongeveer 90% is er aan het einde van de dag een waarschijnlijkheidsdiagnose. Daarbij wordt ook de mogelijkheid van DNA-diagnostiek besproken. ā€œIedereen die op de poli werkt, heeft veel ervaring met ALS en ziekten die daarop lijkenā€, voegt Van Es door. ā€œTegenwoordig krijgen we 700 verwijzingen per jaar. Dat aantal is enorm toegenomen, dus aan dit concept is veel behoefte.ā€

Een punt van aandacht bij de diagnostiek is dat ALS kan samengaan met frontotemporale dementie (FTD). ā€œWe doen specifieke onderzoeken om dat vast te leggenā€, laat Van Es weten. ā€œDe focus ligt vaak erg op de spierzwakte, maar we realiseren ons niet altijd dat ook gedrags- en cognitieve veranderingen onderdeel kunnen zijn van de ziekte. De behandelteams hechten veel waarde aan de neuropsychologische evaluatie, omdat ze dan beter kunnen inspelen op de behoeften van de patiĆ«nt en de naasten en ook beter kunnen inschatten welke therapieĆ«n effectief zullen zijn.ā€

Na de diagnosestelling gaan de patiƫnten voor de verdere zorg naar een van de circa 30 multidisciplinaire behandelcentra in Nederland, die voldoen aan de criteria voor optimale zorg voor deze patiƫnten.

Genetica en gentherapie

10%, mogelijk iets meer, van de ALS is familiair en in deze groep wordt er steeds vaker een afwijking in een gen gevonden. Van den Berg schat dat 10 jaar geleden bij slechts 30% de genetische afwijking vastgesteld kon worden; tegenwoordig is dit mogelijk bij 70-80% van de familiaire patiƫnten. Ook bij 10% van de patiƫnten zonder duidelijke familiegeschiedenis wordt een DNA-afwijking gevonden. De verbeterde DNA-diagnostiek is dankzij heel grote genetische studies, zoals Project Mine (www.projectmine.com), waarin het DNA van (tien)duizenden mensen in kaart is gebracht. Dit project is opgezet door het ALS-centrum en wordt vanuit Utrecht gecoƶrdineerd.

Een van de ontdekkingen is dat er niet slechts Ć©Ć©n vorm van familiaire ALS is;  meer dan 30 genen zijn betrokken. ā€œALS is waarschijnlijk niet Ć©Ć©n ziekte, maar een groep van meerdere ziekten, die mogelijk andere behandelingen nodig hebbenā€, benoemt Van den Berg. ā€œEen van de themaā€™s binnen ons onderzoek is om te weten te komen wat die subgroepen zijn en zodoende meer te gaan naar personalized of precision medicine.ā€

Momenteel is gentherapie in opkomst als mogelijk toekomstige behandeling van ALS. Er worden veel studies gedaan die direct te maken hebben met een bepaalde genetische afwijking, bijvoorbeeld in het C9orf72-gen, wat de meest voorkomende genetische afwijking bij ALS is, maar bij SOD1-, FUSā€“ en ATXN2-genen.

Diverse en veel medicatiestudies

Belangrijk is dat veel mensen met ALS (willen) meedoen aan klinische studies. In enquĆŖtes geeft 60-70% aan geĆÆnteresseerd te zijn. ā€œWanneer patiĆ«nten naar ons verwezen worden, bespreken we ook altijd de lopende studies en de mogelijkheid om daar aan deel te nemenā€, laat Van den Berg weten. Vanuit een Europees netwerk van 36 ALS-centra, dat vanuit het Utrecht wordt aangestuurd ā€“ TRICALS (www.tricals.org) genaamd ā€“ worden diverse medicijnen geĆ«valueerd.

Naast studies in samenwerking met de farmaceutische industrie wordt in het ALS-centrum ook investigator-initiated onderzoek gedaan, vaak naar medicijnen die geregistreerd zijn voor een andere indicatie en waarvan het patent is verlopen. ā€œDat is drug repurposingā€, vertelt Van Es. ā€œEen medicijn is bijvoorbeeld bewezen effectief tegen hiv, maar we denken dat dat medicijn ook een ander werkingsmechanisme zou kunnen hebben dat nuttig is voor ALS. Dergelijk onderzoek doen we ook naar lithium. In eerdere studies (onder andere de Nederlandse LITRA-studie) leek dat medicijn niet effectief. Toen hebben we nogmaals naar die data gekeken en de patiĆ«nten opgedeeld in subgroepen, aan de hand van genetica. Daarbij leek er Ć©Ć©n genetische subgroep te zijn met een afwijking in het UNC13a-gen, die wel baat hadden bij lithium. Nu zijn we een nieuwe studie, MAGNET, gestart met lithium in alleen die genetische subgroep.ā€

Er lopen ook 4-5 studies voor patiĆ«nten bij wie geen genetische afwijking is gevonden. ā€œEĆ©n studie loopt naar een combinatie van twee medicijnenā€, vertelt Van den Berg. ā€œNaar ALS is een combinatietherapie in een fase II-studie onderzocht. Wij zijn nu bezig met een fase III-studie. Er worden dus ook studies verricht met ALS-patiĆ«nten zonder genetische afwijking naar verschillende medicijnen met verschillende werkingsmechanismen.ā€

Bespreek trialdeelname!

Gezien de grote hoeveelheid lopende studies is het belangrijk dat met iedere patiĆ«nt de mogelijkheid van trialdeelname wordt besproken (mensen kunnen zich aanmelden via info@tricals.nl). Naast deze medicatiestudies vindt in het ALS-centrum ook preklinisch onderzoek plaats naar ziektemodellen met stamcellen en organoĆÆden alsook epidemiologische studies en klinisch onderzoek naar neurofysiologische biomarkers en imaging.

"Nieuwe alzheimermiddelen niet voor alle patiƫnten geschikt"

apr 2025 | Dementie

Lees meer over "Nieuwe alzheimermiddelen niet voor alle patiƫnten geschikt"

HEALEY ALS Platform: eerste 4 studies gepubliceerd

apr 2025 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over HEALEY ALS Platform: eerste 4 studies gepubliceerd

Patisiran bij erfelijke transthyretine-amyloĆÆdose met polyneuropathie

mrt 2025

Lees meer over Patisiran bij erfelijke transthyretine-amyloĆÆdose met polyneuropathie

Somatische expansie CAG-repeat als voorspeller van neurodegeneratie bij Huntington

mrt 2025 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Somatische expansie CAG-repeat als voorspeller van neurodegeneratie bij Huntington

Exenatide bij Parkinson: geen voordeel op langere termijn

mrt 2025 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Exenatide bij Parkinson: geen voordeel op langere termijn

Transitie naar dementievriendelijke gemeenschap blijkt zeer complex

mrt 2025 | Dementie

Lees meer over Transitie naar dementievriendelijke gemeenschap blijkt zeer complex

Kosteneffectiviteit van MS-medicatie in de praktijk

12 mei 2025 om 20:00 | Multipele Sclerose

Lees meer over Kosteneffectiviteit van MS-medicatie in de praktijk

Overmatige slaperigheid overdag bij OSA & narcolepsie: de laatste inzichten

22 jan 2025 om 20:00

Lees meer over Overmatige slaperigheid overdag bij OSA & narcolepsie: de laatste inzichten

Neurologisch Jaaroverzicht 2024

17 dec 2024 om 20:00 | Bewegingsstoornissen, Dementie, Hoofdpijn, Multipele Sclerose

Lees meer over Neurologisch Jaaroverzicht 2024

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

RNA therapie: nu en in de toekomst - deel 2

30 sep 2024 om 20:00

Lees meer over RNA therapie: nu en in de toekomst - deel 2

B-cel therapieƫn bij MS: impact op immunologie

10 jun 2024 | Multipele Sclerose, Vaccinatie

Lees meer over B-cel therapieƫn bij MS: impact op immunologie

Keynote webinar | Spotlight on sleep in brain health

2 mei 2024 om 18:00

Lees meer over Keynote webinar | Spotlight on sleep in brain health

Neurologisch Jaaroverzicht 2023

20 feb 2024 | Bewegingsstoornissen, Dementie, Epilepsie, Hoofdpijn, Multipele Sclerose, Neuro-vasculair

Lees meer over Neurologisch Jaaroverzicht 2023

Masterclass Wervelkolom Welzijn: hedendaagse inzichten en oplossingen

30 jan 2024 om 20:00

Lees meer over Masterclass Wervelkolom Welzijn: hedendaagse inzichten en oplossingen
Er zijn geen e-learnings gevonden.

EAN in ORANJE 2025

zondag 22 jun 2025 van 18:00 tot 21:45 | Bewegingsstoornissen, Neuro-vasculair

Lees meer over EAN in ORANJE 2025

Goede langetermijnresultaten van fingolimod bij kinderen

nov 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over Goede langetermijnresultaten van fingolimod bij kinderen

Roken, stress en slaap spelen een grote rol bij MS

nov 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over Roken, stress en slaap spelen een grote rol bij MS

Stamceltransplantatie vergeleken met krachtige MS-medicijnen

nov 2022 | Multipele Sclerose, Stamceltransplantatie

Lees meer over Stamceltransplantatie vergeleken met krachtige MS-medicijnen

ā€˜Gok niet dat een minder sterk middel bij MS volstaatā€™

nov 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over ā€˜Gok niet dat een minder sterk middel bij MS volstaatā€™

Gebruik ocrelizumab of fingolimod verhoogt kans op COVID-19

okt 2022 | Multipele Sclerose, Virale infecties

Lees meer over Gebruik ocrelizumab of fingolimod verhoogt kans op COVID-19

Geen non-inferioriteit van rituximab versus ocrelizumab

okt 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over Geen non-inferioriteit van rituximab versus ocrelizumab

Vitamine D verlaagt MS-activiteit niet

okt 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over Vitamine D verlaagt MS-activiteit niet

Vroege niet-invaliderende relapses zijn wel degelijk schadelijk

okt 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over Vroege niet-invaliderende relapses zijn wel degelijk schadelijk

Preventief effect DMF bij radiologisch geĆÆsoleerd syndroom

okt 2022 | Multipele Sclerose

Lees meer over Preventief effect DMF bij radiologisch geĆÆsoleerd syndroom

Podcast: AI in stroke - Using deep learning to predict clinical outcomes after stroke

jan 2024 | Neuro-vasculair

Lees meer over Podcast: AI in stroke - Using deep learning to predict clinical outcomes after stroke

Podcast: Stem cell therapy for PD - A new era for managing Parkinsonā€™s disease?

dec 2023 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Podcast: Stem cell therapy for PD - A new era for managing Parkinsonā€™s disease?

Real World Evidence in MS

jan 2020 | Multipele Sclerose

Lees meer over Real World Evidence in MS

MedNet Neurologie 2025-01

mrt 2025

Lees meer over MedNet Neurologie 2025-01

MedNet Neurologie 2024-04

dec 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-04

MedNet Neurologie 2024-03

sep 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-03

MedNet Neurologie 2024-02

jun 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-02

MedNet Neurologie 2024-01

mrt 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-01

MedNet Neurologie 2023-04

dec 2023

Lees meer over MedNet Neurologie 2023-04

MedNet Neurologie 2023-03

sep 2023

Lees meer over MedNet Neurologie 2023-03

MedNet Neurologie 2023-02

jun 2023

Lees meer over MedNet Neurologie 2023-02

MedNet Neurologie 2023-01

mrt 2023

Lees meer over MedNet Neurologie 2023-01