Hersennetwerk maanden na delier nog verstoord

Delen via:

Drie maanden na een delier is de functionele connectiviteit in de hersenen nog steeds verzwakt. Dat ontdekte een onderzoeksteam van het UMC Utrecht Hersencentrum. Hoe meer de connectiviteit was verzwakt, hoe slechter patiënten scoorden op een neuropsychologische test.

Voor deze studie volgden Utrechtse onderzoekers 246 oudere patiënten die een geplande grote operatie ondergingen, waarvan uiteindelijk ruim 15% (38 mensen) een delier kreeg. Ze maakten voor de operatie en 3 maanden daarna een fMRI-scan van de hersenen.

De hersenscans van patiënten die een delier doormaakten, bleken er anders uit te zien dan die van patiënten die niet in de war raakten. Bij de meeste mensen zagen ze dat het hersennetwerk 3 maanden na de operatie sterker was geworden. Het omgekeerde was het geval bij patiënten die na de operatie een delier doormaakten. Bij deze mensen waren hersennetwerken 3 maanden na de operatie juist minder sterk verbonden dan voor de operatie.

De onderzoekers lieten alle patiënten ook een neuropsychologische test doen. Ze zagen daarbij dat patiënten bij wie het hersennetwerk minder sterk werd, slechter presteerden op de test. De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in The British Journal of Anaesthesia.

Bron:

UMC Utrecht

Overleving van kinderen met kanker verder verbeterd

mrt 2025 | Leukemie, Neuro-oncologie

Lees meer over Overleving van kinderen met kanker verder verbeterd

Zonnig avontuur buiten de comfort zone

mrt 2025

Lees meer over Zonnig avontuur buiten de comfort zone

Erasmus MC onderzoekt neuromodulatie bij chronische migraine

mrt 2025 | Hoofdpijn

Lees meer over Erasmus MC onderzoekt neuromodulatie bij chronische migraine

Geen overlevingsvoordeel door toevoegen veliparib aan temozolomide bij MGMT-gemethyleerd glioblastoom

mrt 2025 | Neuro-oncologie

Lees meer over Geen overlevingsvoordeel door toevoegen veliparib aan temozolomide bij MGMT-gemethyleerd glioblastoom

Intracerebrale bloedingen: incidentie, kans op overlijden en functioneel herstel

feb 2025 | Neuro-vasculair

Lees meer over Intracerebrale bloedingen: incidentie, kans op overlijden en functioneel herstel

Nieuwe medicatie sinustrombose scheelt patiënt bezoeken aan trombosedienst

feb 2025 | Neuro-vasculair

Lees meer over Nieuwe medicatie sinustrombose scheelt patiënt bezoeken aan trombosedienst