HPV-vaccinatie voorkomt meeste gevallen baarmoederhalskanker

Delen via:

De vaccinatie tegen HPV beschermt voor ruim 90% tegen het krijgen van baarmoederhalskanker. Dat kon het RIVM voor het eerst laten onderzoeken sinds de vaccinatie werd opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma.

Onderzoekers verzamelden gegevens van ruim 100.000 vrouwen die werden geboren in 1993. Zij kregen in 2009 een uitnodiging voor de HPV-vaccinatie. 46% is volledig gevaccineerd, 5% is onvolledig gevaccineerd en 49% helemaal niet. Inmiddels heeft de groep deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker of om andere reden een uitstrijkje laten maken.

Gegevens over de uitslagen komen uit de Nederlandse pathologiebank Palga. 84% van de volledig gevaccineerde mensen had een negatieve HPV-uitslag. Voor gedeeltelijk en niet gevaccineerden was dat 81% en 79%. Er werd baarmoederhalskanker gevonden bij 5 gevaccineerden (0,011%), 2 onvolledig gevaccineerden (0,039%) en 52 ongevaccineerden (0,083%). Dat komt neer op een vaccinatie-effectiviteit van 91,5%. Bovendien was ruim 80% beschermd tegen CIN3+ (ernstig voorstadium baarmoederhalskanker).

De resultaten ondersteunen de leeftijd van 30 jaar waarop gestart wordt met screenen. Dat schrijven de onderzoekers in hun publicatie op medRxiv. De studie is nog niet peer reviewed.

Toen de HPV-vaccinatie werd opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma werden alleen meisjes opgeroepen voor deelname. Sinds 2022 krijgt iedereen in het jaar dat zij 10 worden een uitnodiging.

Bron:

RIVM

Deelname onderzoek baarmoederhalskanker wordt makkelijker

jul 2023 | Gynaecologische oncologie, Virale infecties

Lees meer over Deelname onderzoek baarmoederhalskanker wordt makkelijker

‘Het is belangrijk om zwangerschapsdermatose goed te behandelen’

jul 2023

Lees meer over ‘Het is belangrijk om zwangerschapsdermatose goed te behandelen’

DOAC’s nog steeds op kop in uitgaven top 10

jun 2023 | Benigne hematologie

Lees meer over DOAC’s nog steeds op kop in uitgaven top 10

App die huidkanker herkent kan drukte huisarts beperken

jun 2023 | Dermato-oncologie

Lees meer over App die huidkanker herkent kan drukte huisarts beperken

Nieuwe richtlijn handartrose verschenen

jun 2023 | Artrose

Lees meer over Nieuwe richtlijn handartrose verschenen

Veel medicatiewisselingen bij longziekten

jun 2023 | Astma, COPD, ILD

Lees meer over Veel medicatiewisselingen bij longziekten