HPV-vaccinatie voorkomt meeste gevallen baarmoederhalskanker

Delen via:

De vaccinatie tegen HPV beschermt voor ruim 90% tegen het krijgen van baarmoederhalskanker. Dat kon het RIVM voor het eerst laten onderzoeken sinds de vaccinatie werd opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma.

Onderzoekers verzamelden gegevens van ruim 100.000 vrouwen die werden geboren in 1993. Zij kregen in 2009 een uitnodiging voor de HPV-vaccinatie. 46% is volledig gevaccineerd, 5% is onvolledig gevaccineerd en 49% helemaal niet. Inmiddels heeft de groep deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker of om andere reden een uitstrijkje laten maken.

Gegevens over de uitslagen komen uit de Nederlandse pathologiebank Palga. 84% van de volledig gevaccineerde mensen had een negatieve HPV-uitslag. Voor gedeeltelijk en niet gevaccineerden was dat 81% en 79%. Er werd baarmoederhalskanker gevonden bij 5 gevaccineerden (0,011%), 2 onvolledig gevaccineerden (0,039%) en 52 ongevaccineerden (0,083%). Dat komt neer op een vaccinatie-effectiviteit van 91,5%. Bovendien was ruim 80% beschermd tegen CIN3+ (ernstig voorstadium baarmoederhalskanker).

De resultaten ondersteunen de leeftijd van 30 jaar waarop gestart wordt met screenen. Dat schrijven de onderzoekers in hun publicatie op medRxiv. De studie is nog niet peer reviewed.

Toen de HPV-vaccinatie werd opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma werden alleen meisjes opgeroepen voor deelname. Sinds 2022 krijgt iedereen in het jaar dat zij 10 worden een uitnodiging.

Bron:

RIVM

Sociaaleconomische verschillen beïnvloeden overleving bij kanker

nov 2024

Lees meer over Sociaaleconomische verschillen beïnvloeden overleving bij kanker

In 2050 verdubbeling van aantal mensen met dementie en artrose

nov 2024 | Artrose, Dementie

Lees meer over In 2050 verdubbeling van aantal mensen met dementie en artrose

1 op de 5 Nederlanders had een allergie in 2023

nov 2024

Lees meer over 1 op de 5 Nederlanders had een allergie in 2023

Rekening houden met hormoonhuishouding bij vrouwen met migraine

nov 2024 | Hoofdpijn

Lees meer over Rekening houden met hormoonhuishouding bij vrouwen met migraine

Met nieuwe leidraad multimorbiditeit op weg naar toekomstbestendige zorg

okt 2024

Lees meer over Met nieuwe leidraad multimorbiditeit op weg naar toekomstbestendige zorg

Mensen met geldzorgen hebben meer last van hun longziekte

okt 2024 | Astma, COPD

Lees meer over Mensen met geldzorgen hebben meer last van hun longziekte