Niet de kankercel zelf, maar de omgeving evolueert bij glioblastoom

Delen via:

Glioblastoom komt altijd terug na de behandeling en is dan dodelijk. Het zijn veranderingen in de omgeving van de kankercellen die de tumor agressiever maken. De tumorcellen zelf blijven vrijwel hetzelfde over tijd. Dat ontdekten wetenschappers van het Erasmus MC.

2 jaar na de diagnose glioblastoom is slechts 20% van de patiënten in leven. De tumor keert vrijwel altijd terug na een behandeling. Onderzoek naar de tumor leverde tot op heden nog weinig ingangen op om de agressiviteit van de tumor te remmen.

In een nieuwe studie, gepubliceerd in Cancer Cell, pakken de onderzoekers het breder aan. Ze brachten de evolutie van glioblastoom in kaart door de oorspronkelijke en de teruggekeerde tumor van 165 patiënten te vergelijken.

Ze ontdekten dat de kankercellen zelf niet of nauwelijks veranderen over tijd. Maar in andere cellen zagen ze wel een verandering. In de teruggekeerde tumor zaten meer zenuwcellen, macrofagen en oligodendrocyten.

Ook in de omgeving van de tumor zagen ze iets gebeuren. Ze ontdekten dat de extracellulaire matrix verandert als de tumor terugkeert. Ze zagen vooral veranderingen in de pericyten. Hoe meer van deze veranderingen in de extracellulaire matrix, hoe korter patiënten overleefden.

Bron:

Erasmus MC

Aandacht voor de toepassing van AI in de medische beeldvorming

dec 2024 | Radiotherapie

Lees meer over Aandacht voor de toepassing van AI in de medische beeldvorming

Nieuw online traject helpt mensen met werken na kanker

nov 2024

Lees meer over Nieuw online traject helpt mensen met werken na kanker

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Hans Smit

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Hans Smit

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

Doxorubicine-trabectedine met trabectedine-onderhoud bij leiomyosarcoom

nov 2024 | Bot en wekedelentumoren, Gynaecologische oncologie

Lees meer over Doxorubicine-trabectedine met trabectedine-onderhoud bij leiomyosarcoom