Ondersterfte bij COVID-19-gevaccineerden en oversterfte bij ongevaccineerden

Delen via:

Onder mensen uit de algemene bevolking zonder COVID-19-vaccinatie was er in 2021 en 2022 sprake van flinke oversterfte. Dat blijkt uit onderzoek van Nivel. Onder gevaccineerde mensen was er juist sprake van ondersterfte.

Bij de groep ongevaccineerden was COVID-19 bij zowel de mannen als de vrouwen 2 keer zo vaak de doodsoorzaak als bij gevaccineerde mannen en vrouwen. In de groep mensen met een COVID-19-vacinatie overleden er minder dan verwacht in de eerste 3 en de eerste 12 maanden na de eerste vaccinatie.

Er waren tot 45% minder overlijdensgevallen dan verwacht op basis van gegevens over bevolkingskenmerken en overlijdens over 2015 tot en met 2018. Dit zou te maken kunnen hebben met de COVID-19-maatregelen. De onderzoekers zien op verschillende fronten de effecten hiervan in de samenleving: er was bijvoorbeeld in 2021 geen griepepidemie en in 2022 kwam deze later op gang; er kwamen minder andere infectieziekten voor en ook het aantal (dodelijke) verkeersongelukken was lager dan in voorgaande jaren.

COVID-19-vaccinatie heeft vooral bij kwetsbare groepen veel overlijdens voorkomen, zoals bij mensen met diabetes, mensen met COPD en mensen met hart- en vaatziekten, maar ook de oudste ouderen (81 jaar en ouder).

Bron:

Nivel

Studie naar nieuwe behandeling ernstige longontsteking door griep

mei 2024 | Pneumonie, Virale infecties

Lees meer over Studie naar nieuwe behandeling ernstige longontsteking door griep

Klinisch bewijs binnen handbereik met behulp van AI

mei 2024 | Virale infecties

Lees meer over Klinisch bewijs binnen handbereik met behulp van AI

Minder long COVID bij gevaccineerde mensen met een donornier

mei 2024 | Niertransplantatie, Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Minder long COVID bij gevaccineerde mensen met een donornier

Meeste mensen hebben lokale antistoffen tegen coronavirus

mei 2024 | Virale infecties

Lees meer over Meeste mensen hebben lokale antistoffen tegen coronavirus

“Een arts op TikTok bereikt jongeren via hun leefwereld”

mei 2024

Lees meer over “Een arts op TikTok bereikt jongeren via hun leefwereld”

Wennen aan de Europese regels voor geneesmiddelenonderzoek

apr 2024

Lees meer over Wennen aan de Europese regels voor geneesmiddelenonderzoek