Prehabilitatie kan niertransplantatie succesvoller maken, maar implementatie blijkt lastig

Delen via:

Op 26 september promoveerde Evelien Quint aan de Rijksuniversiteit Groningen. In haar proefschrift legt Quint een verband tussen kwetsbaarheid, lichaamssamenstelling en uitkomsten bij niertransplantatiepatiƫnten. Deze uitkomsten kunnen verbeteren middels prehabilitatie, maar implementatie in de praktijk blijkt een uitdaging.

Tijdens haar onderzoek ondervroeg Quint onder andere 100 patiƫnten en diverse transplantatieprofessionals. Ook zette ze een vervolgonderzoek op naar de implementatie van een op maat gemaakt prehabilitatieprogramma.

De arts concludeert dat gerichte interventies uitvoeren moeilijk is, omdat clinici het patiƫntrisico niet nauwkeurig kunnen inschatten. Er zijn namelijk geen gestandaardiseerde benaderingen voor het identificeren en beoordelen van kwetsbaarheid (frailty) en abnormale lichaamssamenstelling. Er is geen consensus over risicostratificatietools en er is een gebrek aan robuust bewijs dat prehabilitatie ondersteunt.

Onderzoekers, clinici en beleidsmakers moeten samenwerken om deze uitdagingen te overwinnen, schrijft Quint. Als modificeerbare risicofactoren voorafgaand aan de transplantatie worden geïdentificeerd, geeft dat een mogelijkheid om deze te verminderen en patiëntuitkomsten te verbeteren. Quint benadrukt bovendien het belang van een goede samenwerking met patiënten, zodat kan worden aangesloten op individuele voorkeuren en dagelijkse routines.

Quints proefschrift is getiteld ā€˜Frailty, body composition and prehabilitation in kidney transplantation’ en werd geschreven onder begeleiding van vaat- en transplantatiechirurg dr. Robert Pol en hoogleraar Interne Geneeskunde Stephan Bakker.

Bron:

Rijksuniversiteit Groningen

Kolff+ subsidies voor o.a. onderzoek naar cystenieren, NDI en geslachtshormonen bij nierziekten

apr 2025 | Chronische nierschade, Diabetes, Niertransplantatie

Lees meer over Kolff+ subsidies voor o.a. onderzoek naar cystenieren, NDI en geslachtshormonen bij nierziekten

Nieuwe predictiemodellen voor mortaliteit bij nierfalen nodig

apr 2025 | Chronische nierschade

Lees meer over Nieuwe predictiemodellen voor mortaliteit bij nierfalen nodig

10 miljoen euro voor onderzoek naar gentherapie tegen zeldzame kindernierziekte

apr 2025 | Erfelijke nierziekten

Lees meer over 10 miljoen euro voor onderzoek naar gentherapie tegen zeldzame kindernierziekte

Mantelzorg is complex en zwaar voor echtgenoten van nierpatiƫnten

apr 2025 | Chronische nierschade

Lees meer over Mantelzorg is complex en zwaar voor echtgenoten van nierpatiƫnten

Twee projecten, ƩƩn doel: One kidney for life

apr 2025 | Niertransplantatie

Lees meer over Twee projecten, ƩƩn doel: One kidney for life

Verbetering van albuminurie door runcaciguat bij chronische nierschade

mrt 2025 | Chronische nierschade, Diabetes

Lees meer over Verbetering van albuminurie door runcaciguat bij chronische nierschade