Promotie: Follow-up na behandeling van darmkanker

Delen via:

De incidentie, behandeling en overleving van darmkanker hebben de afgelopen jaren grote veranderingen doorgemaakt. Deze bracht Hidde Swartjes in kaart in zijn proefschrift, dat hij op 28 maart verdedigde aan de Radboud Universiteit. Bovendien beschrijft hij nieuwe methoden om de follow-up te organiseren.

In het eerste deel van zijn proefschrift brengt Swartjes trends rond darmkanker in kaart. Hij laat zien dat de incidentie van darmkanker piekte na de invoering van het bevolkingsonderzoek darmkanker. De 5-jaarsoverleving van niet-gemetastaseerde darmkanker blijkt de afgelopen jaren te zijn toegenomen, terwijl deze bij gemetastaseerde ziekte stagneert. Daarnaast lijkt de stijgende incidentie van darmkanker bij jonge mensen (< 50 jaar) geen reden om het beleid voor deze groep te veranderen. Verder bevestigt zijn onderzoek dat patiënten die in Nederland een curatieve behandeling ondergaan voor locoregionale terugkeer van dikkedarmkanker (3,8%) of endeldarmkanker (6,4%), een goede overleving hebben.

In het tweede deel van het proefschrift kijkt Swartjes naar trials en observationele onderzoeken rondom de follow-up van darmkankerpatiënten. Hij ontdekte dat teleconsultatie door de COVID-19-pandemie toenam en in de toekomst mogelijk meer zorg op afstand georganiseerd kan worden.

Swartjes schreef zijn proefschrift ‘Colorectal cancer follow-up: Peaks, patterns and personalisation’ onder begeleiding van prof. dr. Hans de Wilt, prof. dr. Kees Verhoef en dr. Pauline Vissers.

Bron:

Radboud Universiteit

Perioperatief mFOLFIRINOX bij resectabel pancreascarcinoom

nov 2024 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Perioperatief mFOLFIRINOX bij resectabel pancreascarcinoom

Effect van maraviroc en/of metformine op levervetfractie bij hiv-geïnfecteerde volwassenen

nov 2024 | Hepatologie, HIV, Virale infecties

Lees meer over Effect van maraviroc en/of metformine op levervetfractie bij hiv-geïnfecteerde volwassenen

Jaap van Hellemond eerste hoogleraar Klinische Parasitologie

nov 2024 | Parasitaire infecties

Lees meer over Jaap van Hellemond eerste hoogleraar Klinische Parasitologie

Inzet van AI bij het beoordelen van leverbiopsieën bij NASH

nov 2024 | Hepatologie

Lees meer over Inzet van AI bij het beoordelen van leverbiopsieën bij NASH

Over-the-scope-clips als eerstelijnsbehandeling bij bloedingen van maagulcera

nov 2024 | Endoscopie

Lees meer over Over-the-scope-clips als eerstelijnsbehandeling bij bloedingen van maagulcera

Nieuwe organoïde onthult hormoonregulerende receptoren in maag-darmstelsel

okt 2024

Lees meer over Nieuwe organoïde onthult hormoonregulerende receptoren in maag-darmstelsel