Schadelijke variant E. coli kan leiden tot HUS: meer alertheid nodig

Delen via:

De darmbacterie E. coli is meestal niet gevaarlijk, maar een bepaalde variant ā€“ de shigatoxine producerende E. coli (STEC) ā€“ kan in sommige gevallen het hemolytisch uremisch syndroom (HUS) veroorzaken, vooral bij jonge kinderen. Meer kennis en bewustzijn over STEC is daarom van groot belang.

Het door STEC geproduceerde shigatoxine leidt bij sommige patiƫnten tot ernstige diarree, die gepaard gaat met bloedingen in de darmen. Na gemiddeld 4 dagen gaan de klachten vanzelf over, maar bij 15-20% van de patiƫnten (vooral kinderen tussen 6 maanden en 5 jaar) ontstaat HUS, tot 2 weken na aanvang van de diarree. Hierbij treedt een trias van symptomen op: hemolytische anemie, trombocytopenie en (acute) nierinsufficiƫntie.

Kindernefroloog prof. dr. Nicole van de Kar (Radboudumc) schreef een overzichtsartikel over dit onderwerp samen met 2 collegaā€™s uit Saint-Louis (VS) en Calgary (Canada), waar afgelopen september een grote uitbraak was van E. coli op 11 kinderdagverblijven. Hierin benadrukken ze dat het belangrijk is dat zorgverleners alert zijn bij grote uitbraken. Tijdige herkenning en (symptomatische) behandeling is van groot belang, juist omdat HUS zo zeldzaam is en omdat geĆÆnfecteerde kinderen vaak eerst beter worden voordat ze achteruitgaan. Het artikel werd gepubliceerd in The New England Journal of Medicine.

Bron:

Radboudumc

COVID-19 en vaccinaties in Renine ā€“ Update oktober 2021

nov 2021 | Dialyse, Vaccinatie

Lees meer over COVID-19 en vaccinaties in Renine ā€“ Update oktober 2021

LUST-trial naar behandeling gebaseerd op longechografie bij hemodialysepatiƫnten met een hoog cardiovasculair risico

nov 2021 | Dialyse

Lees meer over LUST-trial naar behandeling gebaseerd op longechografie bij hemodialysepatiƫnten met een hoog cardiovasculair risico

Een biopsychosociale benadering van vermoeidheid bij hemodialysepatiƫnten

nov 2021 | Dialyse

Lees meer over Een biopsychosociale benadering van vermoeidheid bij hemodialysepatiƫnten

Check@Home: is presymptomatische screening naar nierschade de moeite waard?

nov 2021 | Chronische nierschade

Lees meer over Check@Home: is presymptomatische screening naar nierschade de moeite waard?

Nefrologie Update

nov 2021

Lees meer over Nefrologie Update

Zoutvervangers effectief in verlagen risico op cardiovasculaire events en sterfte

nov 2021

Lees meer over Zoutvervangers effectief in verlagen risico op cardiovasculaire events en sterfte