Speeksel versus nasofaryngeale uitstrijk voor detectie SARS-CoV-2

Delen via:

Onderzoekers van McGill University concluderen in Annals of Internal Medicine dat speekselmonsters een even gevoelig en goedkoper alternatief zijn voor nasofaryngeale uitstrijkjes voor de detectie van SARS-CoV-2. Op basis van hun bevindingen stellen zij dat speeksel de neuskeelwat kan vervangen bij de meeste groepen die worden getest op het coronavirus.

De nasofaryngeale uitstrijk is de primaire bemonsteringsmethode voor de detectie van SARS-CoV-2. Hoewel effectief en uitgebreid wetenschappelijk onderzocht, heeft deze methode ook nadelen. Zo moet het monster worden afgenomen door een getrainde zorgmedewerker die kostbare persoonlijke beschermingsmiddelen moet dragen en is de afname onplezierig voor de geteste persoon. In deze systematische review en meta-analyse werd het verschil in gevoeligheid voor de detectie van SARS-CoV-2 vergeleken tussen nasofaryngeale uitstrijkjes en speekselmonsters en daarnaast werden de incrementele kosten geschat per extra SARS-CoV-2-infectie die werd gedetecteerd met een nasofaryngeale uitstrijk.

In totaal werden 37 studies met 7332 gepaarde nasofaryngeale uitstrijkjes en speekselmonsters opgenomen in de analyse. In vergelijking met de referentiestandaard van een positief resultaat op beide monsters, was de gevoeligheid van speeksel 3,4 procentpunten lager (95%-BI -9,9 tot 3,1) dan die van nasofaryngeale uitstrijkjes. Bij personen met een eerder bevestigde SARS-CoV-2-infectie was de gevoeligheid van speeksel 1,5 procentpunt hoger (BI -7,3 tot 10,3) en bij personen zonder eerdere SARS-CoV-2-diagnose was speeksel 7,9 procentpunt (BI -14,7 tot 0,8) minder gevoelig. In deze subgroep zouden bij het testen van 100.000 personen en een SARS-CoV-2-prevalentie van 1%, met nasofaryngeale uitstrijkjes 79 (-5 tot 166) meer personen met SARS-CoV-2 worden gedetecteerd dan met speeksel, maar de incrementele kosten per extra gedetecteerde infectie werden daarbij geschat op 8093 Amerikaanse dollar.

Bron:

Bastos ML, Perlman-Arrow S, Menzies D, et al. The Sensitivity and Costs of Testing for SARS-CoV-2 Infection With Saliva Versus Nasopharyngeal Swabs: A Systematic Review and Meta-analysis. Ann Intern Med. 2021;174:501-10.

Continue vs. intermitterende infusie van bètalactamantibiotica bij IC-patiënten met sepsis

feb 2025 | Bacteriële infecties

Lees meer over Continue vs. intermitterende infusie van bètalactamantibiotica bij IC-patiënten met sepsis

Post-COVID-expertisecentra voor kinderen open

feb 2025 | Virale infecties

Lees meer over Post-COVID-expertisecentra voor kinderen open

Effect van losartan bij patiënten opgenomen vanwege acute COVID-19

feb 2025 | Pneumonie, Virale infecties

Lees meer over Effect van losartan bij patiënten opgenomen vanwege acute COVID-19

EU keurt langwerkende injecteerbare hiv-behandeling voor adolescenten goed

feb 2025 | HIV, Virale infecties

Lees meer over EU keurt langwerkende injecteerbare hiv-behandeling voor adolescenten goed

Celvrij DNA heeft meerwaarde bij diagnose en monitoring

feb 2025 | Bacteriële infecties, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Celvrij DNA heeft meerwaarde bij diagnose en monitoring

Tweede Mercator Sapiens Stimulus voor onderzoek naar nieuw malariavaccin

feb 2025 | Parasitaire infecties, Vaccinatie

Lees meer over Tweede Mercator Sapiens Stimulus voor onderzoek naar nieuw malariavaccin