Subgroepen op basis van pijntrajecten bij handartrose

Delen via:

Onderzoekers van het LUMC en Erasmus MC beschrijven in Rheumatology 3 pijntrajecten binnen een handartrosepopulatie. Deze subgroepen hebben verschillende baseline pijnniveaus terwijl het gemiddelde pijnniveau stabiel was over de tijd. De groepen kunnen worden onderscheiden op basis van BMI, opleidingsniveau, ernst van de ziekte, depressie en gezondheidsgerelateerde kwaliteit van leven.

Deze studie was gericht op 1) het onderzoeken van associaties tussen patiënt- en ziektekenmerken en pijn bij handartrose, 2) het identificeren van subgroepen op basis van pijntrajecten binnen de handartrosepopulatie, 3) het beschrijven van deze trajecten en 4) het karakteriseren van de subgroepen die deze trajecten volgen. Hiervoor werden gegevens van de HOSTAS (Hand OSTeoArtritis in Secondary care) gebruikt. De Australian Canadian Osteoarthritis Hand Index (AUSCAN) pijnscore werd 4 jaar lang jaarlijks gemeten. Patiënten met een complete AUSCAN-pijnmeting op â‰¥ 2 tijdstippen werden meegenomen in de longitudinale analyse. 484 van de 538 patiënten (gemiddelde (SD) leeftijd 60,8 (8,5) jaar, 86% vrouw, gemiddelde AUSCAN-pijnscore 9,3 (4,3)) kwamen daarvoor in aanmerking. Geslacht, burgerlijke staat, werkstatus, opleiding, ziekteduur en -ernst, angst- en depressiescores, gezondheidsgerelateerde kwaliteit van leven (HR-QoL), ziektepercepties en copingstijlen waren geassocieerd met pijn op baseline. Latent class growth analysis (LCGA) van de ontwikkeling van de pijn over de tijd leverde 3 pijnklassen op. Deze verschilden voornamelijk van elkaar wat betreft het pijnniveau op baseline; de gemiddelde pijn bleef in de loop van de tijd stabiel binnen de klassen. Hogere pijnklassen waren positief geassocieerd met BMI, aantal gevoelige gewrichten, duur van de symptomen, handfunctiescores en depressiescores; en negatief met de fysieke HR-QoL en het opleidingsniveau.

Bron:

Van der Meulen C, van de Stadt LA, Rosendaal FR, et al. Determination and characterization of patient subgroups based on pain trajectories in hand osteoarthritis. Rheumatology (Oxford). 2023 Jan 17. Online ahead of print.

Minister VWS neemt standpunt in over bijbetalen voor niet-preferente geneesmiddelen bij tekort

sep 2024

Lees meer over Minister VWS neemt standpunt in over bijbetalen voor niet-preferente geneesmiddelen bij tekort

Psychische problemen na de diagnose inflammatoire artritis

aug 2024 | Artritis

Lees meer over Psychische problemen na de diagnose inflammatoire artritis

Dosisverlaging van rituximab effectief in klinische praktijk

aug 2024 | RA

Lees meer over Dosisverlaging van rituximab effectief in klinische praktijk

Risico op jicht bij volwassenen met prediabetes die starten met metformine

aug 2024 | Diabetes, Jicht

Lees meer over Risico op jicht bij volwassenen met prediabetes die starten met metformine

Impact artrose groter dan algemeen wordt aangenomen

aug 2024 | Artrose

Lees meer over Impact artrose groter dan algemeen wordt aangenomen

Upadacitinib bij RA-patiënt met onvoldoende respons op csDMARD’s: resultaten na 5 jaar

aug 2024 | RA

Lees meer over Upadacitinib bij RA-patiënt met onvoldoende respons op csDMARD’s: resultaten na 5 jaar