Switchen bij ernstig eosinofiel astma

Delen via:

Na onvoldoende respons op een anti-IL-5 of 5 receptor (anti-IL-5/5R) monoklonaal antilichaam (mAb) bij ernstig eosinofiel astma is switchen naar een anti-IL-4R mAb (dupilumab) even effectief als switchen naar een ander anti-IL-5/5R mAb. Switchen naar dupilumab leek wel effectiever in het reduceren van gebruik van orale corticosteroïden. Dat is gebleken in een nagebootste gerandomiseerde trial van Franse onderzoekers. 

Het switchen van biologicals wordt tegenwoordig veel gedaan bij de behandeling van ernstig eosinofiel astma. Na onvoldoende respons op een anti-IL-5/5R mAb is niet bekend wat de beste switch is: naar een anti-IL-4R mAb (interklasse) of een ander anti-IL-5/5R-middel (intraklasse). Het doel van de studie was om de effectiviteit van deze 2 opties te vergelijken. Het is volgens de onderzoekers de eerste real-life directe vergelijking tussen 2 switch-strategieën. 

De onderzoekers bootsten een gerandomiseerde trial na met observationele data van het Recherche sur les AsthMes SEvèreS (RAMSES)-cohort. Geschikte patiënten werden bij onvoldoende respons op een anti-IL-5/5R mAb geswitcht naar een anti-IL-4R mAb (dupilumab), of naar een ander anti-IL-5/5R-middel. De primaire uitkomst was de score in de Astma Control Test na 6 maanden. 

Van de 2.046 patiënten in het cohort werden 151 geïncludeerd in de studie: 103 switchten naar het anti-IL-4R mAb en 48 naar een ander anti-IL-5/5R. Voor de switch werden 41 deelnemers in de intraklassegroep (85,4%) en 70 in de interklassegroep (68%) behandeld met mepolizumab. 

Na 6 maanden was de verbetering in de score in de Astma Control Test niet statistisch significant. De interklassegroep vertoonde wel significant grotere cumulatieve reductie in orale dosis corticosteroïde. In deze groep was er ook een beter effect, hoewel niet significant, in reductie van exacerbaties en verbeteren van de longfunctie (FEV1).  

Er zijn volgens de onderzoekers grotere studies nodig om de resultaten te bevestigen. 

Bron: 

Valery S, Simon-Tillaux N, Devouassoux G, et al. Anti-IL-4R versus anti-IL-5/5R after anti-IL-5/5R failure in asthma: An emulated target trial. J Allergy Clin Immunol. 2024;154:922-32. 

 

Whitepaper: Inhalatiemedicatie: Bereikt uw patiënt echt de longen?

feb 2025 | Astma, COPD, Ouderen

Lees meer over Whitepaper: Inhalatiemedicatie: Bereikt uw patiënt echt de longen?

SFK: 3% meer verstrekkingen medicatie astma en COPD

feb 2025 | Astma, COPD

Lees meer over SFK: 3% meer verstrekkingen medicatie astma en COPD

66 nieuwe video’s met medicijninstructies beschikbaar

feb 2025

Lees meer over 66 nieuwe video’s met medicijninstructies beschikbaar

26ste Nationale Longkanker Symposium

feb 2025 | Immuuntherapie, Longoncologie

Lees meer over 26ste Nationale Longkanker Symposium

Strijd tegen tabaksindustrie komt in beslissende fase

jan 2025 | Longoncologie

Lees meer over Strijd tegen tabaksindustrie komt in beslissende fase

Medicijntekorten zorgwekkend, geen oplossing in zicht

jan 2025

Lees meer over Medicijntekorten zorgwekkend, geen oplossing in zicht