Veranderingen in het huidmicrobioom bij psoriasis en arthritis psoriatica

Delen via:

Amerikaans onderzoek laat verschillen zien in diversiteit, bacteriële samenstelling en microbiële interacties tussen gezonde en psoriatische huid, zowel met als zonder laesies. Ook werden bacteriële biomarkers geïdentificeerd die mogelijk zouden kunnen helpen bij het voorspellen van de overgang van psoriasis naar arthritis psoriatica (PsA).

Eerder onderzoek wijst op een rol van het huidmicrobioom bij de pathogenese van psoriasis. Zo werden veranderingen gevonden in de microbiële diversiteit wanneer gezonde, psoriatische niet aangedane en psoriatische aangedane huid werden vergeleken. Er is echter weinig bekend over het cutane microbioom bij patiënten met PsA. Het doel van dit onderzoek was dan ook om onderscheidende kenmerken in het huidmicrobioom bij psoriasis en PsA te beoordelen. Hiervoor werden huiduitstrijkjes verzameld van de armen en benen van gezonde personen en patiënten met psoriasis en PsA. Bij patiënten werden monsters van zowel aangedane (lesional, L) als contralaterale niet-aangedane (non-lesional, NL) huid afgenomen. Het microbioom werd geanalyseerd met behulp van 16S rRNA-sequencing. In vergelijking met gezonde huid was de alfa-diversiteit in psoriatische huid significant afgenomen (p < 0,05). Dit gold voor zowel NL als L monsters. Er werden hogere waarden van Kocuria en Cutibacterium gevonden bij gezonde proefpersonen, terwijl Staphylococcus in hogere mate voorkwam bij patiënten. Bacteriële associatienetwerken in psoriatische NL huid hadden meer overeenkomsten met psoriatische L huid dan met gezonde huid, wat duidt op een onderliggend dysbiotisch proces in het huidoppervlak van patiënten, zelfs bij afwezigheid van klinisch evidente laesies. Ook vonden de onderzoekers dat Corynebacterium verrijkt was in NL PsA-monsters in vergelijking met NL psoriasismonsters (p < 0,05), waardoor het mogelijk als biomarker voor ziekteprogressie zou kunnen dienen.

Bron:

Boix-Amorós A, Badri MH, Manasson J, et al. Alterations in the cutaneous microbiome of patients with psoriasis and psoriatic arthritis reveal similarities between non-lesional and lesional skin. Ann Rheum Dis. 2022 Dec 12. Online ahead of print.

Het perspectief van patiënten op de behandeling van vitiligo

feb 2021

Lees meer over Het perspectief van patiënten op de behandeling van vitiligo

Immuuntherapie niet uitsluiten bij patiënten met vergevorderd melanoom en auto-immuunziekte

feb 2021 | Dermato-oncologie, IBD, Immuuntherapie, RA

Lees meer over Immuuntherapie niet uitsluiten bij patiënten met vergevorderd melanoom en auto-immuunziekte

Allergeenspecifieke immuuntherapie effectief bij constitutioneel eczeem

feb 2021 | Eczeem

Lees meer over Allergeenspecifieke immuuntherapie effectief bij constitutioneel eczeem

Neoadjuvante immuuntherapie bij melanoom: vroege immuunrespons maatstaf voor goede prognose

feb 2021 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie

Lees meer over Neoadjuvante immuuntherapie bij melanoom: vroege immuunrespons maatstaf voor goede prognose

5-alfa-reductaseremmers geassocieerd met minder COVID-19-symptomen bij mannen met alopecia androgenetica

feb 2021 | Virale infecties

Lees meer over 5-alfa-reductaseremmers geassocieerd met minder COVID-19-symptomen bij mannen met alopecia androgenetica

Dat bepaal je zelf - Tien jaar strijden voor een nieuwe Donorwet

feb 2021

Lees meer over Dat bepaal je zelf - Tien jaar strijden voor een nieuwe Donorwet